ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 25 kwietnia 2019 r.
w sprawie szczegółowych warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku2)
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2024 r., poz. 1592)
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2286, 2243 i 2244 oraz z 2019 r. poz. 730) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Wymogi akcji dopuszczonych do obrotu] 1. Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były akcje wyłącznie spełniające łącznie następujące warunki:
1) zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
2) są swobodnie zbywalne;
3) wszystkie wyemitowane akcje danego rodzaju zostały objęte wnioskiem o dopuszczenie do obrotu na rynku oficjalnych notowań do właściwego organu spółki prowadzącej rynek oficjalnych notowań, zwanym dalej „wnioskiem”;
4) iloczyn liczby i prognozowanej ceny rynkowej akcji objętych wnioskiem, a w przypadku gdy określenie tej ceny nie jest możliwe - kapitały własne emitenta, wynoszą co najmniej równowartość w złotych 1 000 000 euro;
5) [1] rozproszenie akcji objętych wnioskiem zapewnia płynność obrotu tymi akcjami.
2. Rozproszenie akcji zapewnia płynność obrotu, jeżeli akcje będące w posiadaniu akcjonariuszy lub akcje objęte w ramach subskrypcji lub sprzedaży na podstawie pierwszej oferty publicznej przez inwestorów, z których każdy odpowiednio posiada lub będzie posiadał nie więcej niż 5 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, stanowią: [2]
1) co najmniej 25% akcji spółki objętych wnioskiem lub
2) co najmniej 500 000 akcji spółki o łącznej wartości wynoszącej co najmniej równowartość w złotych 17 000 000 euro, według ostatniej ceny emisyjnej lub ceny sprzedaży akcji, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - według prognozowanej ceny rynkowej.
3. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie wymaga spełnienia, jeżeli z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, zwanej dalej „ustawą”, lub innych ustaw wynika, że akcje, które nie są objęte wnioskiem, nie mogą być przedmiotem obrotu, a informacja o tym została, wraz z odpowiednim wyjaśnieniem, podana do publicznej wiadomości w trybie określonym w odrębnych przepisach.
4. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, nie wymaga spełnienia, jeżeli przedmiotem wniosku są akcje emitenta, tego samego rodzaju co akcje już dopuszczone do obrotu na rynku oficjalnych notowań.
5. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie wymaga spełnienia, jeżeli:
1) co najmniej 25% akcji tego samego emitenta objętych wnioskiem i akcji będących przedmiotem obrotu na tym samym rynku oficjalnych notowań znajduje się w posiadaniu akcjonariuszy, z których każdy posiada nie więcej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, lub
2) [3] liczba akcji objętych wnioskiem oraz sposób przeprowadzenia ich subskrypcji lub sprzedaży, a w przypadku spółki, której akcje są już przedmiotem obrotu na rynku oficjalnych notowań - również liczba akcji będących przedmiotem obrotu, pozwalają uznać, że obrót tymi akcjami na rynku oficjalnych notowań uzyska wielkość zapewniającą płynność obrotu, lub
3) rozproszenie akcji, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, zostało osiągnięte w jednym lub większej liczbie państw członkowskich, w których akcje te są już notowane na rynku oficjalnych notowań.
6. Wartość, o której mowa w ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 2, ustala się z zastosowaniem średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu poprzedzającym datę złożenia wniosku.
§ 2.[Sprawozdania finansowe] 1. Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby dopuszczenie akcji do obrotu na tym rynku mogło nastąpić, jeżeli spółka będąca emitentem tych akcji ogłaszała, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, sprawozdania finansowe co najmniej przez trzy kolejne lata obrotowe poprzedzające dzień złożenia wniosku.
2. Warunek, o którym mowa w ust. 1, nie wymaga spełnienia, jeżeli za dopuszczeniem akcji do obrotu na rynku oficjalnych notowań przemawia uzasadniony interes spółki lub inwestorów, a spółka podała do publicznej wiadomości, w sposób określony w odrębnych przepisach, informacje umożliwiające inwestorom ocenę jej sytuacji finansowej i gospodarczej oraz ryzyka związanego z nabywaniem akcji objętych wnioskiem.
§ 3.[Wymogi obligacji dopuszczonych do obrotu] 1. Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były obligacje wyłącznie spełniające łącznie następujące warunki, z zastrzeżeniem § 4:
1) zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
2) są swobodnie zbywalne;
3) wnioskiem zostały objęte wszystkie obligacje tego samego rodzaju;
4) łączna wartość nominalna obligacji objętych wnioskiem, ustalona w sposób określony w § 1 ust. 6, wyniosła co najmniej równowartość w złotych 200 000 euro.
2. Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były obligacje zamienne na akcje i obligacje z prawem pierwszeństwa, wyłącznie jeżeli spełniają warunki, o których mowa w ust. 1, a akcje wyemitowane w celu realizacji uprawnień wynikających z tych obligacji są:
1) dopuszczone do tego obrotu albo
2) objęte wnioskiem, łącznie z tymi obligacjami.
§ 4.[Warunki dopuszczenia obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych do obrotu] Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były obligacje i inne dłużne papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, gminy, powiaty oraz województwa, a także związki tych jednostek, jak również przez państwa członkowskie oraz jednostki władz regionalnych lub lokalnych tych państw, a także obligacje, o których mowa w art. 39p ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 2014 i 2244 oraz z 2019 r. poz. 730), wyłącznie jeżeli:
1) są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
2) są swobodnie zbywalne;
3) wnioskiem zostały objęte wszystkie papiery wartościowe tego samego rodzaju.
§ 5.[Warunki dopuszczenia kwitów depozytowych do obrotu] 1. Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby do obrotu na tym rynku dopuszczone były kwity depozytowe wyłącznie spełniające łącznie następujące warunki:
1) zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
2) są swobodnie zbywalne;
3) iloczyn liczby i prognozowanej ceny rynkowej kwitów depozytowych wynosi co najmniej równowartość w złotych 1 000 000 euro, ustaloną w sposób określony w § 1 ust. 6;
4) papiery wartościowe, w związku z którymi kwity depozytowe zostały wyemitowane, zostały dopuszczone do obrotu na zagranicznym rynku regulowanym.
2. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie wymaga spełnienia, jeżeli przedmiotem wniosku są kwity depozytowe tego samego rodzaju co kwity depozytowe już dopuszczone do obrotu na rynku oficjalnych notowań.
§ 6.[Zaostrzenie warunków dopuszczenia papierów wartościowych do obrotu] Rynek oficjalnych notowań może określić w regulaminie rynku regulowanego, o którym mowa w art. 28 ustawy, bardziej rygorystyczne niż przewidziane w rozporządzeniu warunki dopuszczenia papierów wartościowych do obrotu na rynku oficjalnych notowań.
§ 7.[Usunięcie z obrotu papierów wartościowych niespełniających warunków] 1. Rynek oficjalnych notowań zapewnia, aby papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na tym rynku, które przestały spełniać warunek:
1) dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym,
2) swobodnej zbywalności
- nie były przedmiotem obrotu na rynku oficjalnych notowań.
2. W przypadku papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku oficjalnych notowań, które przestały spełniać warunki określone w rozporządzeniu, inne niż wymienione w ust. 1, będące podstawą dopuszczenia do obrotu na rynku oficjalnych notowań, rynek oficjalnych notowań może podjąć działania mające na celu wykluczenie tych papierów wartościowych z obrotu na tym rynku i przeniesienie ich na:
1) rynek regulowany, niebędący rynkiem oficjalnych notowań, prowadzony przez tę samą spółkę, która prowadzi rynek oficjalnych notowań;
2) alternatywny system obrotu prowadzony przez tę samą spółkę, która prowadzi rynek oficjalnych notowań, pod warunkiem wyrażenia zgody przez emitenta;
3) rynek regulowany niebędący rynkiem oficjalnych notowań, prowadzony przez inną spółkę, pod warunkiem wyrażenia zgody przez tę spółkę oraz przez emitenta.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.3)
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 2001/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 maja 2001 r. w sprawie dopuszczenia papierów wartościowych do publicznego obrotu giełdowego oraz informacji dotyczących tych papierów wartościowych, które podlegają publikacji (Dz. Urz. WE L 184 z 06.07.2001, str. 1 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 6, t. 4, str. 24, Dz. Urz. UE L 96 z 12.04.2003, str. 16 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 6, t. 4, str. 367, Dz. Urz. UE L 345 z 31.12.2003, str. 64 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 6, t. 6, str. 356, Dz. Urz. UE L 390 z 31.12.2004, str. 38 oraz Dz. Urz. UE L 79 z 24.03.2005, str. 9).
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 12 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań giełdowych oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku (Dz. U. poz. 547), które utraciło moc z dniem 22 kwietnia 2019 r. zgodnie z art. 34 pkt 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 685).
[1] § 1 ust. 1 pkt 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 października 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku (Dz.U. poz. 1592). Zmiana weszła w życie 13 listopada 2024 r.
[2] § 1 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 października 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku (Dz.U. poz. 1592). Zmiana weszła w życie 13 listopada 2024 r.
[3] § 1 ust. 5 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 października 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku (Dz.U. poz. 1592). Zmiana weszła w życie 13 listopada 2024 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00