Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o ZFŚS - Art. 2

Działalność socjalna

Artykuł 2 ustawy o zfśs zawiera definicje podstawowych pojęć związanych z działalnością socjalną pracodawcy. Zasadniczo ze środków zfśs finansowane są świadczenia niebędące elementem warunków wynagradzania za pracę i nieuzależnione od rodzaju, wyników i jakości wykonywanej pracy.

Działalnością socjalną finansowaną ze środków zfśs mogą być również usługi świadczone na rzecz opieki nad dziećmi sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, a także w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego.

Rodzaje i przykłady usług oraz świadczeń udzielanych przez pracodawców w ramach działalności socjalnej

Rodzaj usługi (świadczenia)

Przykłady

1

2

Usługi świadczone na rzecz:
różnych form wypoczynkufinansowanie krajowych i zagranicznych kolonii dla dzieci i młodzieży, obozów, zimowisk, wycieczek, zielonych szkół, dopłat do wypoczynku organizowanego indywidualnie przez osoby uprawnione (tzw. wczasów pod gruszą)
działalności kulturalno-oświatowej

zakup biletów do kina, teatru, filharmonii, na wystawy, imprezy artystyczne

● Przyjmuje się, że z funduszu może być opłacana działalność łącząca aspekty kulturalne i oświatowe, jak i działalność wyłącznie kulturalna lub tylko oświatowa, przez którą należy rozumieć ogół podejmowanych zadań dydaktyczno-wychowawczych służących rozwojowi wiedzy i postaw społecznych (wyrok SA w Poznaniu z 11 lipca 2013 r., III AUa 330/13, niepubl.). Co ważne, działalność oświatowa nie musi być organizowana przez podmioty wyspecjalizowane w tym zakresie w rozumieniu ustawy o systemie oświaty.

● Z zasobów zfśs mogą być finansowane przedsięwzięcia kulturalne, które nie posiadają walorów oświatowych (edukacyjnych) i odwrotnie. Pracodawca ma więc prawo np. pokryć ze środków socjalnych koszty koncertu zespołu muzycznego dla swoich pracowników niezależnie od tego, czy taka atrakcja będzie niosła za sobą jakąś wartość edukacyjną.

działalności sportowo-rekreacyjnej
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00