Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 17b

I. Traktowanie podatkowe opłat z tytułu leasingu [art. 17b ust. 1]

[Leasing operacyjny] Przepis zawiera definicję tzw. leasingu operacyjnego. Leasingiem operacyjnym jest umowa, która została zawarta na:

czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne (w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej),

okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości,

czas oznaczony, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Ponadto w przypadku leasingu operacyjnego spełniona musi być przesłanka, że suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Jest to jedna z przesłanek podstawowych dla umowy leasingu podatkowego. Przepis mówi wprost, że jeżeli są spełnione łącznie:

a) warunki dotyczące minimalnego okresu umowy (dla korzystających niebędących przedsiębiorcami warunek jakiegokolwiek oznaczonego umownie okresu umowy),

b) warunek dotyczący spłaty wartości początkowej przedmiotu leasingu

– umowa jest zakwalifikowana jako umowa leasingu operacyjnego.

Skutkiem uznania za leasing operacyjny jest to, że wartość netto opłat leasingowych stanowi dla finansującego przychód, a wartość netto (ewentualnie powiększona o VAT naliczony, jeżeli korzystający nie ma możliwości jego odliczenia w całości lub w części) stanowi dla korzystającego koszt uzyskania przychodu. Oczywiście ostateczna kwalifikacja kosztu powinna nastąpić z uwzględnieniem art. 15 ust. 1 i art. 16 ustawy o CIT. Koszt rat leasingowych zawiera w sobie część „kapitałową” oraz część „odsetkową”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00