Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 7aa

I. Uwagi wstępne

[Cel przepisu] Artykuł 7aa dotyczy opodatkowania ryczałtowego spółek. Głównym celem tych regulacji jest wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega wyłącznie dystrybucja zysków spółki do udziałowców (akcjonariuszy, wspólników), a reinwestowanie pozostaje nieopodatkowane. W przypadku braku wypłat podatek od bieżących zysków spółki jest odroczony, aż do momentu dystrybucji dochodów czy majątku.

Ryczałt od dochodów spółek jest odejściem od zasad podatkowych, mających zastosowanie do dochodów osób prawnych i niektórych spółek osobowych podlegających opodatkowaniu CIT. Ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w odrębnym rozdziale 6b ustawy o CIT „Ryczałt od dochodów spółek”. Dodatkowo wprowadzono wiele regulacji w przepisach ogólnych, w związku z koniecznością doprecyzowania rozliczeń spółek, które wybrały ryczałt.

Głównym założeniem tego sposobu opodatkowania jest powiązanie dochodu do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego. Oznacza to, że w inny sposób definiuje się moment powstania obowiązku podatkowego i jednocześnie odchodzi się od ogólnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym. Dla podatników, którzy wybierają opodatkowanie ryczałtem, oznacza to konieczność dostosowania dotychczas rozpoznanych przychodów i kosztów podatkowych w taki sposób, żeby ustalona podstawa była tożsama z dochodem wyznaczonym w oparciu o prawo rachunkowe. Dodatkowo w przypadku wyboru opodatkowania ryczałtem podatnik traci możliwość skorzystania z niektórych innych rozwiązań przewidzianych ustawą o CIT, takich jak ulga B+R czy możliwość skorzystania z opodatkowania obniżoną 9-proc. stawką podatkową. Zyskuje jednak wyłączenie stosowania regulacji takich jak art. 24b – opodatkowanie przychodów z budynków czy też art. 24ca – opodatkowanie minimalnym podatkiem przychodowym. Ryczałt od dochodów jest rozwiązaniem fakultatywnym, jednak nie może być wybrany na okres krótszy niż cztery kolejne lata podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00