Komentarz do ustawy o ZFŚS - Art. 3
Regulacje ustawy o zfśs w zasadzie odnoszą się do podmiotów posiadających zdolność do samodzielnego zatrudniania i zwalniania pracowników (np. do przedsiębiorstw państwowych, spółek handlowych, spółdzielni, fundacji itp.), które są wyodrębnione organizacyjnie, technicznie i finansowo.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obowiązkowo muszą tworzyć pracodawcy:
● prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników),
● zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
● zatrudniający według stanu na pierwszy dzień danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – na wniosek zakładowej organizacji związkowej.
Do grupy podmiotów ze sfery budżetowej należą:
● państwowe i samorządowe jednostki budżetowe, czyli jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które nie posiadają osobowości prawnej, oraz
● jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, które odpłatnie wykonują wyodrębnione zadania i pokrywają koszty swojej działalności z przychodów własnych, dotacji przedmiotowych z budżetu oraz z dotacji przedmiotowych lub dotacji celowych otrzymanych na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji samorządu terytorialnego.
Jeżeli osoba prawna składa się z kilku jednostek organizacyjnych posiadających zdolność do samodzielnego zatrudniania pracowników (np. wielozakładowe przedsiębiorstwo państwowe), to każda z takich jednostek jest uznawana za odrębnego pracodawcę. Zatem dla każdej z nich ustala się odrębnie obowiązek tworzenia zfśs.
Ustalanie stanu zatrudnienia
Dla wyznaczenia liczebności pracowników w celu rozpoznania przez pracodawcę obowiązku tworzenia zfśs w danym roku istotne są: