Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do CIT 2020 - Art. 3

I. Uwagi wstępne

1

[Źródła pochodzenia dochodów] Komentowane przepisy dotyczą ustalenia "geograficznego" źródła pochodzenia dochodów (przychodów) opodatkowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zależnie od tego:

● gdzie znajduje się siedziba lub zarząd podatnika i/lub

● jaki jest związek "geograficzny" osiągania danego rodzaju przychodów (dochodów) z terytorium RP.

Należy zatem zauważyć, że zgodnie z art. 3 ustawy o CIT dany rodzaj przychodów (dochodów) może być w całości opodatkowany w Rzeczypospolitej Polskiej, nawet jeśli podatnik nie dokonuje na jej obszarze żadnych operacji gospodarczych, skutkujących powstaniem przychodu (dochodu). Jednakże przedmiotowo określone przychody (dochody) mogą być opodatkowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, mimo że podatnik nie ma "fizycznej" obecności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

II. Obowiązek podatkowy

2

[Obowiązek podatkowy] Zgodnie z zapisem art. 4 ord.pod. obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

Jest to powinność o charakterze ogólnym, abstrakcyjnym, generalnym, związana z zaistnieniem określonego zdarzenia.

Zgodnie z art. 5 ord.pod. zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

W momencie powstania obowiązku podatkowego nie musi, choć może, powstać jeszcze konieczność zapłaty podatku, gdyż ta zaktualizuje się dopiero w chwili powstania zobowiązania podatkowego. A zatem może zaistnieć obowiązek podatkowy bez powstania zobowiązania podatkowego, nie może natomiast zaistnieć zobowiązanie podatkowe bez powstania obowiązku podatkowego.

Przykład

Nowo zawiązana Spółka A z siedzibą w Warszawie dokonała zakupów towarów w celu ich odsprzedaży. Zaczęła też przyjmować zaliczki na poczet tej sprzedaży w roku 2019. Jednakże pierwsza sprzedaż (świadczenie w postaci dostawy towarów do klienta zgodnie z warunkami umowy) została dokonana dopiero w roku 2020.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00