Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

VAT 2019/2020. Komentarz - Art. 96

I. Uwagi wstępne

[Cztery grupy przepisów] Komentowany artykuł określa obowiązki i uprawnienia związane z rejestracją VAT. Jego przepisy można podzielić na pięć grup. Są to:

1) przepisy określające obowiązek rejestracji oraz zasady jego realizacji (art. 96 ust. 1-5 i 10-10c ustawy o VAT),

2) przepisy określające obowiązki związane z rejestracją oraz konsekwencje rejestracyjne niektórych zdarzeń (art. 96 ust. 6, 7 i 12 ustawy o VAT),

3) przepisy dotyczące wykreślania podatników z rejestru podatników VAT (art. 96 ust. 6, 8, 8a oraz 9-9i ustawy o VAT),

4) przepisy dotyczące zarządu sukcesyjnego (zob. art. 96 ust. 7a-7d, 8b i 12a ustawy o VAT),

5) przepisy określające uprawnienia do składania wniosków związanych z rejestracją VAT (art. 96 ust. 13 i 14 ustawy o VAT).

[Rodzaje podatników] Na podstawie przepisów o rejestracji podatnicy VAT dzielą się na zarejestrowanych i niezarejestrowanych, zaś podatnicy zarejestrowani - na podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni oraz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni. W konsekwencji można wyróżnić trzy grupy podatników VAT:

1) zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni,

2) zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni,

3) niezarejestrowanych.

[Zmiany w 2019 r.] 2 stycznia 2019 r. dodane zostały art. 96 ust. 4a pkt 6 oraz art. 96 ust. 9 pkt 6 ustawy o VAT. Na ich podstawie organy podatkowe odmawiają rejestracji VAT oraz wykreślają z rejestru podatników VAT, wobec których sąd orzekł zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Z kolei 1 września 2019 r. wprowadzono szereg zmian w przepisach dotyczących wykreślania podatników z urzędu z rejestru podatników VAT. Zmiany te polegały na nadaniu nowego brzmienia art. 96 ust. 9a pkt 2 i 3, art. 96 ust. 9e i art. 96 ust. 9h ustawy o VAT oraz dodaniu art. 96 ust. 9ha ustawy o VAT.

Z dniem 1 stycznia 2020 r. uchylony zostanie art. 96 ust. 7a ustawy o VAT, a nowe brzmienie otrzyma art. 96 ust. 8a ustawy o VAT. Wprowadzenie tych zmian związane jest z nowelizacją art. 22 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Dlatego od 1 stycznia 2020 r. nie trzeba będzie informować naczelnika urzędu skarbowego o ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego lub jego zmianie. Te informacje zawarte będą w dostępnej dla naczelnika urzędu skarbowego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00