Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2019 - Art. 87

I. Uwagi wstępne

1

[Stosowanie artykułu] Komentowany artykuł określa sposoby dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym. Jego przepisy mają zastosowanie, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podlegająca odliczeniu kwota podatku naliczonego (tj. kwota podatku naliczonego, o którą podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego) jest wyższa od kwoty podatku należnego.

2

[Dwa sposoby] Z art. 87 ustawy o VAT wynika, że podatnicy mają do wyboru dwa sposoby dysponowania nadwyżką podatku naliczonego. Są to:

· przeniesienie jej do rozliczenia w kolejnych okresach rozliczeniowych (zwrot pośredni), oraz

· wykazanie jej do zwrotu na rachunek bankowy (zwrot bezpośredni).

Należy podkreślić, że podatnicy mają, co do zasady, swobodę w wyborze jednej z tych metod, w tym mogą stosować obie metody jednocześnie. Zatem podatnicy, u których w danym okresie rozliczeniowym, powstała różnica podatku naliczonego nad należnym mogą:

· całą nadwyżkę wykazać do zwrotu na rachunek bankowy,

· całą nadwyżkę wykazać do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy,

· część nadwyżki wykazać do zwrotu na rachunek bankowy i część nadwyżki wykazać do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lutego 2017 r. (sygn. 1462-IPPP1.4512.36.2017.1.Igo). Czytamy w niej, że:

MF

(...) przepisy wprowadzają zatem dwie równorzędne zasady postępowania z powstałą nadwyżką podatku. Możliwe jest bowiem przeniesienie jej na następne okresy rozliczeniowe, albo otrzymanie jej zwrotu na rachunek bankowy. Wybór sposobu postępowania pozostawiony został podatnikowi. Cytowany wyżej art. 87 ust. 1 ustawy nie zabrania również rozbicia kwoty nadwyżki na dwie części, z których jedna podlegać będzie zwrotowi z urzędu skarbowego, zaś druga przeniesiona zostanie na kolejny okres rozliczeniowy. Powyższe oznacza, że uprawniony jest zarówno pierwszy sposób postępowania (przeniesienie na następny okres), drugi sposób postępowania (wystąpienie o zwrot), jak i oba te sposoby jednocześnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00