Komentarz do VAT 2019 - Art. 31a
I. Uwagi wstępne
1
[Zakres stosowania] Komentowany artykuł określa zasady przeliczania na złote kwot wyrażonych w walutach obcych. Teoretycznie przepisy tego artykułu mają zastosowanie tylko do wyrażonych w walutach obcych kwot stosowanych do określania podstawy opodatkowania oraz - na podstawie art. 106e ust. 11 ustawy o VAT - do kwot VAT wyrażonych na fakturach w walucie obcej. W praktyce na podstawie tych przepisów przeliczane są dla celów VAT wszystkie kwoty wyrażone w walutach obcych.
2
[Waluta obca wykorzystywana do ustalenia wysokości wynagrodzenia w złotych] Od sytuacji, w której w walucie obcej wyrażona jest podstawa opodatkowania lub kwota podatku należy odróżnić sytuacje, w których waluta obca stosowana jest przez strony transakcji w celu obliczenia wysokości wynagrodzenia, które jednak ostatecznie jest ustalane w złotych. W takich przypadkach nie zachodzi konieczność przeliczania na złote według zasad wskazanych w art. 31a ustawy o VAT. Jak słusznie wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 października 2014 r. (sygn. ITPP3/443-419/14/AT):
MF
(...) przepis art. 31a ustawy znajduje zastosowanie, kiedy podstawa opodatkowania jest wyrażona w walucie obcej. Wówczas kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Bank na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Wobec tego w sytuacji, gdy rozliczenie z kontrahentem odbywa się w walucie polskiej (w tej walucie Wnioskodawca otrzymuje zapłatę będącą podstawą opodatkowania), art. 31a ust. 1 i ust. 2 ustawy nie ma zastosowania. Wnioskodawca do przeliczenia na PLN wartości usługi wyrażonej w EURO może zastosować dowolny kurs ustalony z kontrahentem (np. z dnia załadunku).
II. Zasada ogólna
3
Z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT wynika zasada, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według: