Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do CIT 2018 - Art. 24b

I. Charakter przepisu i rys historyczny

1

[Rys historyczny] Zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Została wprowadzona ustawą nowelizującą z 27 października 2017 r. Wprowadzona zmiana miała na celu zapobieganie unikania opodatkowania przez właścicieli nieruchomości komercyjnych (np. centrów handlowych czy biurowo handlowych). Zdaniem ustawodawcy w wielu przypadkach podatnicy prowadzący ten rodzaj działalności dzięki optymalizacji podatkowej nie wykazują dochodów do opodatkowania lub wykazują dochody w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności. Podatek ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2018 r. Podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2018 r., a zakończy się po 31 grudnia 2017 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego niezmienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przykład

Rok podatkowy X sp. z o.o. trwa od października do końca września. Tym samym od posiadanej galerii handlowej spółka X będzie płacić nowy podatek od października 2018 r.

2

Omawiany przepis wprowadza instytucję tzw. minimalnego podatku CIT dla podatników posiadających środki trwałe w postaci nieruchomości komercyjnych. Przy tym określenie tego podatku w ten sposób znalazło się w samym uzasadnieniu do ustawy. Zdaniem komentującego jest to zupełnie nowy rodzaj podatku, który wprowadzono do polskiego prawa podatkowego. Określenie go jako rodzaj podatku dochodowego może wynikać tylko z systematyki (czyli z faktu, że wprowadzono go do ustawy o CIT). Warto zauważyć, że podatnicy zapłacą podatek od posiadanej nieruchomości niezależnie od tego, czy przynosi ona im dochód, czy też stratę. Podatek zapłacą przede wszystkim podatnicy CIT zajmujący się wynajmem nieruchomości, które ze względu na straty z lat ubiegłych, wysokie koszty amortyzacji i finansowania nie wykazują podatku dochodowego z tytułu bieżącej działalności. Dlatego należy uznać, że wprowadzony podatek jest po prostu podatkiem majątkowym (od posiadanej nieruchomości komercyjnej), najbardziej przypominający kataster, jedynie umieszczonym w ustawie o podatku dochodowym. Dodatkowo przedmiot tego podatku pokrywa się z przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości, choć organy podatkowe wskazują, że nie ma tu mowy o podwójnym opodatkowaniu. Jak bowiem argumentują, podatek od nieruchomości od budynków wykorzystywanych w działalności gospodarczej obliczany jest od innej podstawy niż podatek minimalny, a mianowicie od powierzchni użytkowej budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00