Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do CIT 2018 - Art. 8

I. Uwagi wstępne

1

[Zakres przepisu] Przepis art. 8 dotyczy zasad ustalania przez podatnika podstawowego okresu rozliczeniowego jakim jest rok podatkowy. Warto zauważyć, że wybrany przez podatnika CIT rok podatkowy nie musi być stosowany przez cały okres prowadzenia działalności, może on go zmienić. W szczególności zasady te dotyczą terminu rozpoczęcia roku podatkowego i jego zakończenia, długości roku podatkowego, jak też okoliczności i procedury zmian roku podatkowego.

II. Rok podatkowy a kalendarzowy [art. 8 ust. 1 i 4]

2

[Rok podatkowy - art. 8 ust. 1] Zgodnie z regułą podstawową rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Jednak ustawa przewiduje w tym względzie odstępstwa:

a) podatnik sam może postanowić o wyborze innego roku podatkowego niż rok kalendarzowy - może tego dokonać zarówno podatnik rozpoczynający działalność, jak i ją kontynuujący,

b) rok podatkowy inny niż kalendarzowy może być skutkiem zamknięcia ksiąg wynikającego z obowiązku określonego odrębnymi przepisami - chodzi tu o przepisy o rachunkowości.

3

[Termin złożenia zawiadomienia o zmianie roku podatkowego - art. 8 ust. 4] O zmianie roku podatkowego trzeba powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Przykład

Rok obrotowy spółki z o.o. do końca 2017 r. pokrywał się z rokiem kalendarzowym (kończył się 31 grudnia 2017 r.). W grudniu nadzwyczajne zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o zmianie roku obrotowego na trwający od 1 kwietnia do 31 marca. Spółka planuje, że pierwszy po zmianie rok obrotowy (przejściowy) ma trwać od 1 stycznia 2018 r. do 31 marca 2019 r. W tym wypadku spółka z o.o. kontynuująca działalność, chcąc rozpocząć pierwszy rok podatkowy po zmianie już od 1 stycznia 2018 r., musi złożyć do 30 stycznia 2018 r. zawiadomienie do urzędu skarbowego. Niezachowanie przez spółkę tego terminu przesuwa rozpoczęcie jej roku przejściowego na 1 stycznia 2019 r.

4

[Udokumentowanie ustalenia roku podatkowego] Ustalenie roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy powinno być zapisane w umowie lub statucie spółki, statucie spółdzielni lub fundacji (stowarzyszenia) albo w innym dokumencie regulującym działalność podatnika. Oznacza to, że jeżeli w takim dokumencie nie ma wzmianki na temat roku podatkowego z mocy prawa będzie to rok kalendarzowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00