Ustawa o zwolnieniach grupowych 2017 z komentarzem - Art. 8
Prawo do odprawy pieniężnej nabywa pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia z przyczyn, które go nie dotyczą. Może to zatem dotyczyć tylko tych pracowników wykonujących pracę u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Prawo do odprawy przysługuje pracownikom, którym wypowiedziano umowę zarówno w ramach grupowego zwolnienia, jak też rozwiązano ją w trybie porozumienia stron, jeżeli dotyczyło to co najmniej 5 pracowników, z którymi w ten sposób rozwiązano umowy o pracę.
PRZYKŁAD
Pracodawca zatrudniający 80 pracowników przeprowadził procedurę zwolnień grupowych dotyczącą 20 z nich. Spośród wytypowanych do zwolnienia pracowników z pięcioma z nich pracodawca rozwiązał umowy o pracę w trybie porozumienia stron, a z piętnastoma w drodze wypowiedzenia. Każdorazowo przyczyną rozwiązania stosunku pracy była likwidacja części działalności pracodawcy. W takim przypadku wszyscy pracownicy zwalniani grupowo, bez względu na sposób rozwiązania stosunku pracy, nabędą prawo do odprawy pieniężnej.
W przypadku zwolnień grupowych na prawo do odprawy nie wpływa fakt istnienia współprzyczyny wypowiedzenia leżącej po stronie pracownika. Inaczej będzie się przedstawiała sytuacja pracowników zwalnianych za porozumieniem stron, gdy poza przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy wystąpią również przyczyny leżące po stronie pracownika, a umowy nie wchodzą do zwolnienia grupowego, gdyż nie jest ich co najmniej 5. W takim przypadku odprawa należy się tylko tym pracownikom, którzy zostali zwolnieni w ramach zwolnienia grupowego.
PRZYKŁAD
Pracodawca zatrudniający 50 pracowników wytypował do zwolnienia grupowego 10 z nich. Jeden z pracowników (Tomasz T.), chcąc uniknąć zwolnienia dyscyplinarnego za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków w pracy, zgodził się na objęcie go procedurą zwolnień grupowych i rozwiązanie z nim umowy o pracę za porozumieniem stron. W efekcie zwolnień z 9 pracownikami pracodawca rozwiązał umowy o pracę na podstawie wcześniejszych wypowiedzeń oraz z jednym w trybie porozumienia stron. Zatem nie doszło do zwolnień grupowych, ponieważ tylko 1 pracownik został zwolniony za porozumieniem stron, a więc nie należy go uwzględniać w liczbie osób zwolnionych grupowo. Aby doszło do zwolnień grupowych, powinno być zwolnionych 10 pracowników, a w tym przypadku bierze się pod uwagę tylko 9 zwolnionych za wypowiedzeniem. Dlatego Tomasz T. nie nabył prawa do odprawy w wyniku procedury zwolnień indywidualnych. Gdyby w powyższej sytuacji pracodawca rozwiązał z 6 pracownikami umowy za wypowiedzeniem, a tylko z 4 za porozumieniem stron, Tomasz T. również nie nabyłby prawa do odprawy pieniężnej. Wszystkie rozwiązania umów należałoby wówczas zakwalifikować jako indywidualne, gdzie do nabycia odprawy musi zaistnieć wyłącznie przyczyna rozwiązania stosunku pracy leżąca po stronie pracodawcy.