Komentarz do wymogów ustawy o rachunkowości. Prowadzenie ksiąg rachunkowych - Art. 10
Przyjęte zasady (polityka) rachunkowości stosuje się przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu i prezentacji sprawozdania finansowego przez jednostkę.
Każda jednostka sektora finansów publicznych musi mieć ustaloną własną politykę rachunkowości. W przypadku zorganizowania wspólnej obsługi finansowej i księgowej jednostek, np. w ramach samorządowych centrów usług wspólnych (CUW) czy wspólnej obsługi państwowych jednostek oświatowych - osobną politykę rachunkowości powinna mieć zarówno jednostka obsługująca, jak i wszystkie obsługiwane przez nią jednostki (każda obsługiwana jednostka osobno). Przy tworzeniu polityk rachunkowości poszczególnych jednostek obsługiwanych można korzystać z ujednoliconych wzorów, należy jednak mieć na uwadze, że jednostki różnych typów (jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, samorządowe instytucje kultury) i o różnej wielkości, ze względu na konieczność zachowania zasady wiernego obrazu, powinny mieć ustalone inne zasady ujmowania w księgach rachunkowych różnych zdarzeń.
Zasady (polityka) rachunkowości powinny być utrwalone na piśmie, w dokumentacji opisującej politykę rachunkowości. Rozwiązania wybrane przez jednostkę spośród dopuszczonych do stosowania przez przepisy o rachunkowości muszą być bezwzględnie stosowane. Powinno to zapewnić, że prezentowane w sprawozdaniu finansowym informacje są wiarygodne (w tym kompletne i bezstronne), przydatne oraz zrozumiałe, przez co przekazują rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.
Polityka rachunkowości powinna być opracowana w taki sposób, aby jej przepisy były:
● jasne i zrozumiałe dla wszystkich pracowników zobowiązanych do jej stosowania,
● wewnętrznie spójne (nie zawierały powtarzających się uregulowań dotyczących tych samych kwestii lub uregulowań tych samych kwestii w różny sposób).
Dokumentacja opisująca przyjętą w jednostce politykę rachunkowości (oraz jej zmiany) zobowiązanym do jej przestrzegania przy wykonywaniu obowiązków służbowych.