Ustawa zasiłkowa 2017 z komentarzem - Rozdział 10. Dokumentowanie i kontrola orzekania o niezdolności do pracy
1. Dokumentowanie prawa do zasiłku
Od 1 stycznia 2016 r. została wprowadzona możliwość elektronicznego wystawiania i przesyłania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Wprowadzenie tzw. e-zwolnień ma na celu skrócenie czasu ich wystawiania przez lekarza, natomiast na pracowniku nie ciąży obowiązek przekazywania pracodawcy zaświadczenia lekarskiego (e-ZLA). Dzięki temu systemowi informacja o chorobie pracownika szybko trafia do ZUS i pracodawcy, bez konieczności przesyłania papierowych oryginałów tych dokumentów.
Przed 1 stycznia 2016 r. zaświadczenia lekarskie:
• stwierdzające czasową niezdolność do wykonywania pracy spowodowaną chorobą lub pobytem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej bądź
• wydawane ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny w razie jego choroby
- były wystawiane na druku ZUS ZLA.
Zamierzone usprawnienie systemu wystawiania zaświadczeń lekarskich wprowadziło instytucję elektronicznych zwolnień (tzw. e-zwolnień). E-zwolnienia mają formę dokumentu elektronicznego, który poprzez bezpłatny system oferowany przez ZUS jest uwierzytelniony z wykorzystaniem:
• kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo
• podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.
Obecnie uzyskanie takiego podpisu wiąże się z nakładami finansowymi (w przypadku podpisu elektronicznego), a platforma ePUAP, oferująca certyfikat bezpłatny, technicznie nie jest wystarczająco wydolna, co spowodowało że dotychczas ilość zwolnień wystawianych w formie elektronicznej jest bardzo ograniczona. Dlatego konieczna była zmiana przepisów w tym zakresie umożliwiająca bezpłatne wykorzystanie systemu teleinformatycznego ZUS do uwierzytelniania wystawianych e-zwolnień przez uprawnione osoby. Znowelizowane przepisy będą obowiązywały od 1 grudnia 2017 r. W celu dostosowania praktyki do nowych regulacji został przewidziany termin przejściowy uprawniający do posługiwania się zwolnieniami w dotychczasowej formie - maksymalnie do 30 czerwca 2018 r. Docelowo (tj. od 1 lipca 2018 r.) obowiązek wystawiania zaświadczeń lekarskich wprowadzono tylko w formie dokumentu elektronicznego.