Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian
Wstęp
W uzasadnieniu do projektu zmian wprowadzonych mocą ustawy 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2106) podkreślono, iż dynamiczny rozwój technologii cyfrowych, z którym mamy obecnie do czynienia, wywiera istotny wpływ także na rachunkowość i rewizję finansową. Możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi informatycznych sprawia, że jednostki łatwiej mogą wywiązywać się ze swoich obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych. Użytkownicy tych sprawozdań mogą natomiast w szybki sposób pobierać, analizować i interpretować potrzebne im dane. Dodatkowo cyfrowa transformacja życia gospodarczego została przyspieszona przez pandemię wywołaną rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Żyjemy w czasach specyficznych, nadzwyczajnych. Dlatego przy zamykaniu 2021 r. należy pamiętać o fundamentalnym założeniu rachunkowości określonym w art. 4 ustawy o rachunkowości, gdzie podkreśla się, że "w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostka jest obowiązana przedstawiać wszelkie dodatkowe informacje konieczne do spełnienia tego obowiązku w informacji dodatkowej".
W ustawie o rachunkowości ustawodawca wprowadził kilka istotnych zmian w zakresie:
1) sporządzania sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności,
2) podpisywania sprawozdania finansowego,
3) konsolidacji sprawozdania finansowego.
Zmiana ustawy o rachunkowości w zakresie sporządzania sprawozda ma m.in. na celu ujednolicenie jej przepisów w zakresie stosowania jednego formatu elektronicznego przy sporządzaniu sprawozdań finansowych przez emitentów. W związku z tym przyjmuje się dla tej grupy jednostek format stosowany dla celów rocznego raportu finansowego, o którym mowa w rozporządzeniu 2019/815.
Dodatkowe zmiany w ustawie o rachunkowości odnoszą się do jednostek niebędących emitentami, ale sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z MSR. Zmiany w tym zakresie mają również na celu ujednolicenie przepisów dotyczących formatów e-sprawozdań finansowych tych jednostek, co zwiększy ich użyteczność.