Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian
Wstęp
Na początku drugiej dekady XXI wieku możemy mówić o nowej erze sprawozdawczości finansowej, o erze e-sprawozdawczości. Od 1 października 2018 r. każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zobowiązana jest do sporządzania sprawozdania finansowego w postaci elektronicznej. Tak sporządzone sprawozdanie finansowe należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym (ePUAP) lub podpisem osobistym.
Wydruk sprawozdania finansowego sporządzonego w postaci elektronicznej jest tylko kopią sprawozdania finansowego, nie zaś oryginałem sprawozdania finansowego.
Sprawozdanie finansowe stanowi istotne źródło informacji o kondycji finansowej podmiotu. Już jakiś czas temu podmioty gospodarcze zgłaszały potrzebę wprowadzenia elektronicznych sprawozdań finansowych (np. w formacie XML), co pozwoliłoby na efektywne wykorzystanie danych zawartych w takich sprawozdaniach np. przez przekrojowe zestawienie poszczególnych danych. W związku z tym od 1 października 2018 r. wprowadzono obowiązek sporządzania i składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w odpowiednim formacie danych, ułatwiającym późniejsze ich wykorzystanie. Sporządzone w postaci elektronicznej sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej może być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź profilem zaufanymlub podpisem osobistym.
Należy jednak podkreślić, że w związku z tym nie nastąpiły zmiany w stosowaniu innych zasad rachunkowości, w tym w prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz w procesie zamykania roku obrotowego.
Zmiany przepisów ustawy o rachunkowości mające wpływ na stosowanie zasad rachunkowości to wprowadzenie do polskiego prawa bilansowego nowego podziału podmiotowego. Oznacza to zwiększenie liczby podmiotów mogących korzystać z różnego rodzaju uproszczeń przewidywanych przepisami ustawy o rachunkowości.
Najistotniejszą zmiana w tym zakresie, która weszła w życie w 2019 r. i ma zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za ten rok, jest podwyższenie limitu uznającego podmiot za mały.