Artykuł
Odwrotne obciążenie - rozliczanie krajowych dostaw towarów
Kupujący towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT jest obowiązany rozliczyć VAT za sprzedawcę. Nabywca towarów, który otrzymał fakturę z odwrotnym obciążeniem, ma obowiązek rozliczenia VAT od tej transakcji według stawki właściwej dla danego towaru. Rozliczenie to polega na naliczeniu podatku należnego, który przekształca się w podatek naliczony podlegający odliczeniu, jeśli zakup towarów jest związany z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiamy krok po kroku, jak sprawdzić, czy obowiązują nas specjalne zasady rozliczeń. Dotyczy to zarówno kupującego, jak i sprzedającego.
KROK 1. Ustalamy, czy sprzedawany towar jest w wykazie
Wykaz towarów opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy (patrz tabela str. 39-42). O możliwości rozliczenia sprzedawanego towaru według mechanizmu odwrotnego obciążenia decyduje jego symbol PKWiU. Jeśli uznamy, że sprzedawany towar jest w wykazie, przystępujemy do ustalenia, na jakich zasadach rozliczamy VAT. Jeśli nie ma go w wykazie, sprzedaż rozliczamy na zasadach ogólnych.
KROK 2. Ustalamy, czy sprzedany towar jest towarem używanym
Aby sprzedawany towar był opodatkowany na specjalnych zasadach, nie może być zaliczony do towarów używanych, których dostawa korzysta ze zwolnienia (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania VAT wymaga, aby od nabycia towaru, będącego przedmiotem sprzedaży, nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, a towar był wykorzystywany przez sprzedawcę wyłącznie do czynności zwolnionych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right