Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

TEMATY:
TEMATY:

JPK_VAT 2018 - Instrukcja wdrożeniowa

1,6 mln podatników VAT czynnych będzie przesyłać swoje ewidencje sprzedaży i zakupów w formacie JPK_VAT po raz pierwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. Co to jest JPK_VAT ? Jak należy się do tych czynności przygotować?

W ramach uszczelniania systemu podatkowego Ministerstwo Finansów wprowadziło Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Jest to zbiór danych pochodzących z ksiąg podatkowych oraz z dowodów księgowych podatnika, wygenerowany w formacie elektronicznym. Format ten ściśle określa MF. JPK ma ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie i przeszukiwanie. Część danych jest przekazywana na żądanie. Do końca czerwca 2018 r. obowiązek ten dotyczy tylko dużych przedsiębiorców. Od 1 lipca 2018 r. obowiązek ten w pełnym zakresie obejmie wszystkie firmy oraz jednostki budżetowe.

Inaczej jest w przypadku ewidencji sprzedaży VAT. Podatnicy mają obowiązek przesyłać je co miesiąc do MF w formacie JPK_VAT. Obowiązek ten jest wprowadzany sukcesywnie. Od rozliczenia za styczeń 2018 r. będzie dotyczył każdego podatnika VAT. W wydanym 5 października 2017 r. komunikacie MF zachęca mikroprzedsiębiorców do testowego wysyłania JPK_VAT jeszcze w 2017 r. Skróci to im termin zwrotu z 60 do 25 dni.

1. Kto będzie miał obowiązek przesyłania JPK_VAT

Obowiązek przesyłania ewidencji w formacie JPK_VAT został wprowadzony od rozliczenia za lipiec 2016 r. Wynika on z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. Do końca 2017 r. dotyczy jednak podatników, którzy mogą być uznani za dużych, średnich i małych przedsiębiorców według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Natomiast od rozliczenia za styczeń 2018 r. obowiązek ten będzie dotyczył również mikroprzedsiębiorców, czyli każdego czynnego podatnika VAT. W związku z tym obowiązkiem każdy podatnik będzie musiał prowadzić ewidencję VAT w formie elektronicznej.

Podatnicy zarejestrowani na potrzeby VAT, ale nieposiadający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, także są zobowiązani do wysyłania prowadzonej ewidencji w postaci JPK.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00