Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Umowy terminowe - jak zawierać i wypowiadać

WSTĘP

Od 22 lutego 2016 r. z tym samym pracownikiem można podpisać umowę na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Dopuszczalne jest też zawarcie z zatrudnionym najwyżej trzech takich umów. Przekroczenie 33-miesięcznego terminu lub zawarcie większej niż 3 liczby umów na czas określony skutkuje uznaniem z mocy prawa, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony.

W przypadku umów na czas określony oraz umów na zastępstwo zmieniły się również okresy wypowiedzenia. Są one takie same jak dla umów na czas nieokreślony. Zostały więc uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Głównym celem nowelizacji przepisów Kodeksu pracy było ograniczenie nadużywania umów na czas określony. Zawieranie długotrwałych umów na czas określony przewidujących możliwość ich rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem w przeszłości często bywało postrzegane przez sądy jako obejście przepisów o zawieraniu umów na czas nieokreślony.

Nowe przepisy miały też na celu usunięcie uchybień związanych z wdrożeniem do polskich przepisów dyrektywy Rady 99/70 WE z 28 czerwca 1999 r. dotyczącej porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony. Uchybienia te zostały wskazane przez Komisję Europejską i dotyczyły zarzutów w zakresie niezgodności polskiego prawa z wymaganiami wspomnianej dyrektywy.

Rozdział I. Ogólne informacje dotyczące zawierania umów o pracę

Stosunek pracy zostaje nawiązany w wyniku zgodnego oświadczenia woli obu stron tego stosunku prawnego, tj. pracodawcy i pracownika. Każda umowa, bez względu na swoją nazwę, jeżeli zawiera cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, jest umową o pracę (art. 22 § 11 Kodeksu pracy). Elementy cechujące umowę o pracę to:

- stałe miejsce pracy,

- stałe godziny pracy,

- osobiste świadczenie pracy,

- wykonywanie pracy w podporządkowaniu i na ryzyko pracodawcy,

- wynagrodzenie w pieniądzu przysługujące za wykonaną pracę.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie (art. 29 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli umowa o pracę nie zostanie zawarta na piśmie, pracodawca powinien najpóźniej przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzić mu na piśmie ustalenia dotyczące stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Pracodawca sporządza umowę o pracę co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden doręcza pracownikowi, a drugi włącza do części B jego akt osobowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00