Reklamacje i zwroty towarów w sprzedaży krajowej i zagranicznej – rozliczenie VAT
Jeżeli reklamacja zostaje uznana przez dany podmiot, nieodpłatnie podejmuje on odpowiednie działania mające na celu usunięcie reklamowanej wady. Nabywcom towarów przysługuje także często prawo do zwrotu nabytego towaru. Może ono wynikać albo z treści zawartej umowy, albo z obowiązujących przepisów prawa (w szczególności z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość). Dlatego pojawiają się wątpliwości co do skutków tych czynności w VAT. W artykule omawiamy obowiązujące w tym zakresie zasady.
Zdarza się, że nabywcy reklamują nabyte towary. Przez reklamację rozumie się zwrócenie się do odpowiedzialnego podmiotu (np. do sprzedawcy czy producenta) w sprawie ujawnionych wad towaru z żądaniem ich usunięcia.
1. Usunięcie wad reklamowanych towarów i usług
Czynności wykonywane przez odpowiedzialne podmioty w celu usunięcia wad reklamowanych towarów nie podlegają opodatkowaniu VAT. Co prawda czynności te są wykonywane nieodpłatnie, lecz stanowią element pierwotnie zawartej umowy odpłatnej (najczęściej umowy sprzedaży). Z tego powodu nie stanowią podlegających opodatkowaniu VAT nieodpłatnych dostaw towarów, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, ani podlegających opodatkowaniu VAT nieodpłatnie świadczonych usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Dotyczy to czynności mających na celu usunięcie wad, podejmowanych zarówno w związku ze sprzedażą zarówno krajową, jak i zagraniczną.
Na początku marca 2025 r. podatnik X nieodpłatnie naprawił w ramach gwarancji sprzedany dwa miesiące wcześniej towar. Dokonanie takiej naprawy nie stanowiło podlegającego opodatkowaniu VAT nieodpłatnego świadczenia usług.
1.1. Wymiana towaru na nowy
Opodatkowaniu VAT nie podlega również dokonanie wymiany reklamowanego towaru na towar wolny od wad. Wielokrotnie potwierdzały to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem mogą być interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 października 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.451.2018.1.JF), z 26 marca 2019 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.41.2019.1.KB) oraz z 13 września 2023 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.421.2023.1.WH). Jak czytamy w pierwszej z przywołanych interpretacji: