Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 27-09-2024
Artykuł aktualny na dzień 27-09-2024
Data publikacji: 2021-08-03

Podatnik może mieć więcej niż jeden rachunek inwestycyjny – interpretacja MF

Fakt posiadania więcej niż jednego rachunku inwestycyjnego (w tym rachunku w walucie obcej) nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów na fundusz inwestycyjny dokonywanych na te rachunki, zgodnie z art. 15 ust. 1hb updop. Warunkiem jest spełnienie przez podatnika wszystkich wskazanych w tym przepisie wymogów i to, by konieczność posiadania kilku rachunków inwestycyjnych wynikała z racjonalnego uzasadnienia. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

MF

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest w kwestia ustalenia czy fakt, iż Wnioskodawca zamierza utworzyć więcej niż jeden rachunek inwestycyjny, w tym również rachunek walutowy nie spowoduje, że Spółka utraci prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odpisu na fundusz inwestycyjny, zgodnie z art. 15 ust. 1hb ustawy PDOP przy założeniu, że środki pieniężne zostaną wydatkowane na zakup środków trwałych, o których mowa w art. 28g ust. 1 i 2 ustawy PDOP w przewidzianym w powołanej ustawie terminie.

(…) Zauważyć należy, iż ustawodawca w przepisie art. 15 ust. 1hb wyraźnie ograniczył zakres rodzaju rachunku oraz miejsca jego prowadzenia. Niewątpliwie powyższe miało na celu zapewnienie organom podatkowym możliwości weryfikacji rozliczeń podatnika z faktycznymi przepływami pieniężnymi na tym rachunku (w zakresie wpływów jak i celów przeznaczenia środków pieniężnych na określone cele). Powołany przepis nie wskazuje jednak wyraźnie w jakiej walucie może być prowadzony rachunek rozliczeniowy na który zostanie dokonana wpłata równowartości środków pieniężnych odpowiadająca wartości odpisu na fundusz inwestycyjny, jak również nie wskazuje wyraźnie czy powyższe wpłaty mogą być dokonane na więcej niż jeden rachunek rozliczeniowy. Przepis art. 15 ust. 1hb pkt 1 ustawy CIT jednoznacznie jednak mówi, iż wplata równowartości odpisu musi być dokonana na specjalnie wyodrębniony wyłącznie w tym celu rachunek rozliczeniowy.

Wskazać należy, iż założenie przez podatników więcej niż jednego rachunku rozliczeniowego, o którym mowa w ust. 1hb art. 15 ustawy CIT, w tym rachunku walutowego niejednokrotnie może ułatwić podmiotom prowadzenie rozliczeń realizowanych ze środków funduszu inwestycji poprzez np. wyodrębnienie ich elementów/etapów, umożliwienie rozliczenia bezpośrednio w walucie obcej.

Przekazanie środków w ramach odpisu na fundusz inwestycyjny na więcej niż jeden wyodrębniony do tego celu rachunek rozliczeniowy, o którym mowa w przepisie, nie wydaje się przy tym sprzeczne z założonym celem wprowadzenia powyższej preferencji podatkowej i nadal pozostawia możliwość weryfikacji przez właściwe organy prowadzonych na tych rachunkach rozliczeń podatnika.

Zatem fakt posiadania więcej niż jednego rachunku inwestycyjnego (w tym rachunku w walucie obcej), o ile wynikał on będzie z racjonalnego uzasadnienia a rachunki te wyodrębnione zostaną wyłącznie na cel wskazany w ustawie - nie powinien wykluczać możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów na fundusz inwestycyjny dokonywanych na te rachunki, zgodnie z art. 15 ust. 1hb, pod warunkiem spełnienia wszystkich wskazanych w tym przepisie wymogów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 lipca 2021 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.120.2021.1.AR

Od redakcji

Przypominamy, że fundusz na cele inwestycyjne to fundusz tworzony przez podatników CIT (wyodrębniony w kapitale rezerwowym). Odpisy na ten fundusz podatnicy mogą zaliczyć w koszty podatkowe po spełnieniu warunków określonych w updop. Podatkowym skutkiem wyboru korzystania z funduszu na cele inwestycyjne jest przyspieszenie w czasie rozliczenia podatkowego wydatków inwestycyjnych.

Jednym z warunków działania takiego funduszu jest to, by równowartość środków pieniężnych odpowiadająca wartości odpisu na ten fundusz wpłacano nie później niż w dniu dokonania tego odpisu na wyodrębniony wyłącznie w tym celu rachunek bankowy lub rachunek członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Omawiana tu interpretacja potwierdza prawo podatników do posiadania więcej niż jednego rachunku przeznaczonego na te cele. Przy tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaznaczył, że fakt posiadania więcej niż jednego rachunku inwestycyjnego (w tym rachunku w walucie obcej) powinien wynikać z racjonalnego uzasadnienia. Zdaniem redakcji wystarczającym uzasadnieniem może być to, że część odpisów na cele inwestycyjne dokonywana jest w złotówkach, a inna część w walucie obcej. W takim przypadku warto prowadzić dwa rachunki, umożliwione bowiem będzie np. dokonywanie zakupów inwestycyjnych bezpośrednio w obcej walucie.

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy

Czytaj także:

Jak rozliczać w kosztach podatkowych odpisy na fundusz na cele inwestycyjne - tylko na stronie cyfrowego wydania Mk” - www.inforlex.pl/ewydania

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00