Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-09-27

Wszystko o mieszkaniach w spółdzielni

Mimo prężnie rozwijającego się rynku deweloperskiego i tym samym powstających licznie wspólnot mieszkaniowych, liczba spółdzielni mieszkaniowych w Polsce nie maleje. Działają nie tylko te, które powstały przed dziesiątkami lat, ale zakładane są nowe. Wynika to z uelastyczniania zasad funkcjonowania spółdzielni oraz reguł posiadania mieszkań w spółdzielniach. Można bowiem mieć nie tylko spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu, ale też mieszkanie o pełnej własności, tyle że zlokalizowane w budynku spółdzielczym. Można żądać od spółdzielni przeniesienia własności zarówno lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jak i własnościowego. Mało tego, nie zawsze trzeba być członkiem spółdzielni, aby posiadać w niej mieszkanie.

Jadwiga Sztabińska
Stan prawny na 20 września 2005 r.
„Poradnik”, który trzymacie Państwo w rękach, został przygotowany z myślą o osobach, które już mają mieszkania w spółdzielniach lub też przymierzają się do takich inwestycji. Zostały w nim zaprezentowane podstawowe zagadnienia dotyczące działania spółdzielni mieszkaniowych, które są istotne z punktu widzenia ich członków. Znalazła się w nim również część dotycząca nabycia członkostwa, związanych z nim praw i obowiązków oraz jego utraty. Najbardziej interesujące i jednocześnie najbardziej obszerne są jednak rozdziały dotyczące spółdzielczych praw do lokalu, przenoszenia ich własności na członków spółdzielni oraz mieszkań o tzw. pełnej własności. Tutaj znajdziecie Państwo nie tylko przydatne informacje, ale też instrukcje, wzory wniosków i porady. Wszystko zostało przedstawione w sposób praktyczny i przystępny. „Poradnik” uwzględnia wszystkie zmiany, jakie wynikają z obowiązującej od 22 lipca 2005 r. nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Spółdzielnia mieszkaniowa
Celem działania spółdzielni mieszkaniowych jest przede wszystkim zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych ich członków. Dlatego muszą budować lub nabywać budynki, aby znajdujące się w nich lokale przekazywać członkom w formie spółdzielczego prawa do lokalu lub odrębnej własności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00