Rewolucja w branży – między cyfrową transformacją a ekologiczną presją
DGP zapytał prezesów i dyrektorów firm o to, jakie trendy w tym roku zdominują polski rynek transportu i logistyki. Wszyscy byli jednomyślni. Wskazali na nowe technologie oraz wyzwania związane z kosztami
Rok 2025 zapowiada się jako okres intensywnych zmian dla polskiej branży transportu, spedycji i logistyki (TSL). Dynamiczny rozwój technologii, zaostrzenie regulacji prawnych oraz niepewna sytuacja geopolityczna stawiają przed przedsiębiorstwami nowe, złożone wyzwania. Jednocześnie otwierają się perspektywy niespotykanej dotąd optymalizacji i rozwoju. Eksperci są zgodni: adaptacja do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych będzie decydująca o przetrwaniu i sukcesie w tej nowej rzeczywistości.
trend: cyfryzacja i robotyzacja
Fundamentalnym trendem, który nabiera tempa w 2025 r., jest wszechobecna cyfryzacja.
Angel Kalinov, dyrektor spedycji w Girteka, podkreśla, że w tym roku wyraźnie umocni się proces wdrażania nowoczesnych technologii, czyli cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja, do zarządzania praktycznie wszystkimi obszarami działalności, od floty, transportu i operacji, po finanse i administrację. W szczególności duże firmy logistyczne, dysponujące odpowiednimi zasobami finansowymi, będą miały możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) do zwiększenia efektywności i konkurencyjności. W przypadku mniejszych firm kluczowe pozostanie bowiem utrzymanie stabilności popytu.