Świadczenie urlopowe – na jakich zasadach jest wypłacane
Wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące tej jednorazowej wypłaty związanej z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego oraz wskazujemy praktyczne rozwiązania dla działów kadr
Jakie są różnice między świadczeniem urlopowym a dofinansowaniem do wypoczynku z ZFŚS?
Niektórzy pracownicy naszej firmy chcą otrzymać zarówno świadczenie urlopowe, jak i dofinansowanie do wypoczynku. Czy jest to możliwe? Jakie zasady obowiązują przy wypłacie tych świadczeń?
Nie, nie jest możliwe otrzymanie i świadczenia, i dofinansowania.
Dofinansowanie do wypoczynku jest finansowane ze środków ZFŚS, a świadczenie urlopowe – ze środków obrotowych. Dlatego świadczenie urlopowe jest wypłacane przez pracodawcę, który nie ma obowiązku tworzenia ZFŚS. Jest to jednorazowa wypłata dla pracowników, którzy skorzystali z co najmniej 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Wysokość świadczenia nie może przekraczać wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS. Świadczenie to nie zależy od dochodu i nie trzeba o nie składać wniosku.
Z kolei dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS przysługuje pracownikom w jednostkach sektora finansów publicznych i firmach, które tworzą fundusz socjalny. Jego wysokość zależy od sytuacji materialnej pracownika. Jest przyznawane zgodnie z regulaminem ZFŚS. Dlatego, w przeciwieństwie do świadczenia urlopowego, przy dofinansowaniu do wypoczynku potrzebne jest złożenie wniosku o wypłatę i może być wymagane dokumentowanie wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny. W przypadku dofinansowania pracodawca może, ale nie musi, wprowadzić kryterium minimalnej długości wykorzystywanego urlopu.