legislacja
Adwokaci i radcowie z większym wpływem na prokuraturę
Kandydatów na prokuratora generalnego będą mogły zgłaszać również Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych – przewiduje poprawiona wersja projektu zmian w przepisach
Inne korekty to wyeliminowanie Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego z grona podmiotów wskazujących kandydata na prokuratora generalnego, a także wprowadzenie wymogu niekaralności dyscyplinarnej osoby ubiegającej się o to stanowisko.
Przypomnijmy, że podstawowym założeniem przygotowywanej przez ministerstwo nowelizacji jest oddzielenie stanowiska prokuratora generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości, a w konsekwencji od administracji rządowej. Takie rozwiązanie ma ograniczyć możliwość oddziaływania przez polityków na prokuraturę, a w szczególności na prowadzone postępowania karne. Ma temu sprzyjać również sposób wyboru szefa prokuratury – bezwzględną większością głosów przez Sejm za zgodą Senatu. W ocenie projektodawców ma to dać szefowi prokuratury silny mandat do działania w sferze publicznej. Kadencja prokuratora generalnego ma trwać sześć lat, a ponowny wybór będzie niedopuszczalny.