Co przynosi aktualizacja KSR nr 2 „Podatek dochodowy”
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym podatku dochodowego nie jest łatwa. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z koniecznością rozpoznania rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub ujęcia estońskiego CIT. Wiele z pojawiających się wątpliwości wyjaśnia odnowiony Krajowy Standard Rachunkowości nr 2. Znajdziemy go w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 23 sierpnia 2024 r. pod poz. 81 w komunikacie z 30 lipca 2024 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia zaktualizowanego KSR nr 2 „Podatek dochodowy”.
Zgodnie z ogólną zasadą przyjętą dla tego rodzaju aktów prawnych standard wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów oraz ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2025 r., z możliwością jego wcześniejszego zastosowania. Jednostki, które nie zdecydują się na wcześniejsze zastosowanie zaktualizowanego KSR, mogą stosować jego poprzednią wersję z 2010 r., choć ta nowa odnosi się do wielu zagadnień, które pojawiały się w obszarze rachunkowości i podatków w ostatnich 14 latach.
Celem KSR nr 2 jest objaśnienie ‒ w świetle przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619 ; dalej: u.r.) ‒ zasad ujmowania, wyceny i prezentacji należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego oraz aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, a także zasad ujawniania informacji ich dotyczących w sprawozdaniach finansowych. KSR nr 2 ma charakter uniwersalny i nie odnosi się do przepisów podatkowych obowiązujących na konkretny dzień. Oznacza to, że np. może zawierać postanowienia dotyczące możliwych, lecz nieobowiązujących rozwiązań z zakresu ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 854). Przyczyną zawarcia tych rozwiązań w KSR nr 2 jest zapewnienie jego kompletności, jak również uwzględnienie możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian przepisów podatkowych w przyszłości.