Pojazdy elektryczne pokonują kolejne granice
Rosnąca sieć ładowarek, a także działania unijnych i lokalnych władz sprzyjają kolejnym rekordom sprzedaży aut elektrycznych w Polsce i w Europie. Obecnie zakup elektryka wspierają innowacyjne rozwiązania dla klientów, takie jak np. propozycja Volkswagen Financial Services
Jak wynika z Licznika Elektromobilności prowadzonego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, wrzesień 2023 r. był symbolicznym miesiącem dla elektryfikacji polskiego transportu. Liczba całkowicie elektrycznych samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych (BEV) przekroczyła nad Wisłą próg 50 tys. sztuk. Przyrost widoczny jest szczególnie w kilkunastu ostatnich miesiącach – wynosi on ok. 60–70 proc., porównując dane rok do roku.
Co istotne, w Polsce rozwija się również infrastruktura ładowania, która dotychczas była naszą piętą achillesową. Na koniec III kw. 2023 r. w kraju funkcjonowało łącznie 3 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, na których znajdowało się ponad 6,1 tys. ładowarek. Prawie 33 proc. stacji obsługiwało szybkie ładowanie prądem stałym (DC). – Od początku roku w Polsce przybyło ponad 250 takich ładowarek, a ich udział w sieci infrastruktury ładowania wzrósł z 29 proc. do 33 proc. To jeden z wyższych udziałów szybkich stacji ładowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej – podkreślał pod koniec października 2023 r. Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.