Artykuł
Coraz bliżej unijnych przepisów o sztucznej inteligencji
Rada UE przyjęła wspólne stanowisko w sprawie rozporządzenia regulującego działanie AI. Korzystające z niej firmy muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami i obowiązkami
Rozporządzenie zwane AI Act (The Artificial Intelligence Act) ma zgodnie z preambułą „poprawić funkcjonowanie rynku wewnętrznego poprzez ustanowienie jednolitych ram prawnych”, ale też zapewnić „wysoki poziom ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i praw podstawowych” w obliczu rosnących możliwości systemów opartych na sztucznej inteligencji (AI).
- Ta regulacja jest rzeczywiście potrzebna, bo odpowiada na ryzyko kolizji działania systemów sztucznej inteligencji z prawami podstawowymi osób poddanych działaniu tych systemów. Mowa np. o prawie do prywatności, swobodzie wypowiedzi czy prawie do udziału w życiu publicznym. Do zmierzenia się z tymi wyzwaniami regulacje, które mamy obecnie, jak RODO czy przepisy o produktach niebezpiecznych, nie są wystarczające - mówi dr Aleksandra Auleytner, partnerka w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.