Zapłata zaległości podatkowej wyklucza prawo do ulgi w zapłacie podatku – wyrok NSA
Zapłata zaległości podatkowej wyłącza możliwość ubiegania się o jej umorzenie – wyrok NSA z 23 stycznia 2024 r., sygn. akt III FSK 3775/21.
Zapłata zaległości podatkowej wyłącza możliwość ubiegania się o jej umorzenie – wyrok NSA z 23 stycznia 2024 r., sygn. akt III FSK 3775/21.
Do urzędu wpłynął wniosek o umorzenie zaległości podatkowej w zakresie podatku od środków transportowych złożony przez osobę fizyczną. Podatnik nie składał deklaracji, wymiar nastąpił decyzją organu. Urząd nie jest w posiadaniu oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych zgodnie z RODO. W wezwaniu do uzupełnienia braków we wniosku organ zażądał przedłożenia klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu
Obowiązki płatnika w związku z umorzeniem nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.
Proszę o poradę w sprawie wniosku o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości oraz w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wniosek o umorzenie złożył mąż zmarłej podatniczki (podatek i opłata za gospodarowanie odpadami były naliczone tylko na zmarłą). Nie ma uregulowanej sprawy spadkowej. Czy jako organ podatkowy możemy wydać spadkobiercom decyzję o odpowiedzialności spadkobierców
Czytelnicy DGP informują nas, że od miesięcy, a nawet lat czekają na decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości. Boją się, że gdy w końcu ją dostaną, nie będą w stanie uregulować całej naliczonej kwoty
Pogorszenie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy wynikające z pandemii nie jest - samo w sobie - przesłanką umorzenia jego zaległości podatkowych (wyrok NSA z 23.06.2022 r., sygn. akt III FSK 5094/21).
Nasza spółka zwróciła się do urzędu gminy z wnioskiem o umorzenie zaległości w podatku od nieruchomości, uzasadniając to m.in. poniesionymi stratami w działalności. Otrzymaliśmy jednak decyzję odmowną wójta, mimo że wewnętrzna komisja urzędu spisała protokół o możliwości umorzenia (podpisał to skarbnik gminy). Czy w tej sytuacji decyzja wójta jest prawidłowa?
Nadal wiele firm boryka się z problemami finansowymi spowodowanymi epidemią koronawirusa. Rozwiązaniem może być złożenie wniosku do swojego urzędu skarbowego o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań, tj. umorzenie tych zaległości lub rozłożenie na raty ich płatności. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taka ulga jest przyznawana na zasadzie uznaniowej. To organ decyduje o słuszności użycia danego środka
W przypadku, w którym podatnik składa wniosek o udzielenie mu ulgi w spłacie, ale wcześniej podatek już zapłacił, organ podatkowy odmówi wszczęcia postępowania w sprawie ulgi (wyrok NSA z 13 sierpnia 2019 r., sygn. akt II FSK 844/19).
Osiąganie przychodów komercyjnych przez szpital nie jest przeszkodą dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku o umorzenie zaległości w podatku od nieruchomości. Tak wynika z wyroku NSA z 10 maja 2018 r., (sygn. akt II FSK 2497/17).
Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości dotyczy tylko podatnika, który złożył go w urzędzie. Z korzystnej decyzji o umorzeniu zaległości dla tego podatnika nie mogą więc korzystać pozostali podatnicy zobowiązani solidarnie.
Wystąpiłam do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowych w kwocie 154 224 zł. W mojej ocenie występują okoliczności, które powodują, że wspomniany wniosek powinien zostać rozpoznany pozytywnie - uległam wypadkowi, w związku z czym otrzymałam grupę inwalidzką i nie mam obecnie możliwości zarobkowania. Otrzymałam jednak decyzję odmowną w tym zakresie, która została utrzymana
W zakresie obowiązków płatnika z tytułu umorzenia na wniosek podatnika zaległości w opłacie za odbiór odpadów stałych.
Czy kwota umorzenia stanowi przychód podatnika podatku od nieruchomości w postaci nieodpłatnego przysporzenia majątkowego, od którego należy uiścić podatek dochodowy?Czy w związku z umorzeniem podatku od nieruchomości Gmina jako płatnik powinna wystawić druki PIT-8C i przekazać je do właściwego Urzędu Skarbowego?
Czy umorzone zaległości podatkowe stanowią przychód Spółki w kraju i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?