Wspólnik spółki jawnej może działać w podwójnym charakterze
Nie jest to rozwiązanie dla każdego, a dla osób mających wystarczającą wiedzę dotyczącą inwestowania. ASI może być interesującym sposobem na dywersyfikację portfela lub np. na zoptymalizowanie portfolio już posiadanych projektów
W jednej z ostatnich interpretacji zakład uznał, że osoby wykonujące świadczenia niepieniężne dla spółek muszą płacić składki od otrzymanego wynagrodzenia. Działają bowiem w ramach umowy o świadczenie usług, a nie na podstawie art. 176 par. 1 kodeksu spółek handlowych
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 czerwca do 4 lipca 2022 r.
Już za kilkanaście dni przedsiębiorcy będą wreszcie mogli zacząć korzystać z nowej formy spółki, do której minimalny wkład kapitałowy może wynieść tylko 1 zł. Mowa oczywiście o prostej spółce akcyjnej (PSA), która została skrojona przez ustawodawcę na miarę startupów i młodych przedsiębiorców, którzy mają wprawdzie pomysł na biznes, ale nie mają dostatecznych pieniędzy. A przy tym ma być to odpowiedź
Spółki osobowe są z reguły podmiotami o niewielkich rozmiarach. W momencie gdy ich wielkość zaczyna wzrastać, wspólnicy często decydują się na przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową. Zatem w związku z niewielkim rozmiarem spółek osobowych może okazać się, że spełniają warunki, aby zaliczyć je do jednostek mikro.
Wnoszący wkład pieniężny do spółki lub spółdzielni nie uzyskuje przychodu po stronie podmiotu wnoszącego. Wynika to z tego, że regulujący te kwestie przepis 12 ust. 1 pkt 7 updop obejmuje swoim zakresem wyłącznie wkłady pieniężne. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.
Polscy podatnicy wchodzący w skład grup kapitałowych (chodzi o grupy, których skonsolidowane przychody przekroczyły w 2016 r. kwotę progową 750 mln euro) mają obowiązek powiadomić Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który z podmiotów należących do grupy będzie składać tzw. informację o grupie podmiotów. Powiadomienie w tej sprawie należy złożyć do 31 października 2017 r. Obowiązek ten wynika z
PROBLEM W naszej spółce z o.o. od 2013 r. zatrudniamy na podstawie umowy o pracę inżyniera na stanowisku specjalisty ds. IT. Od 1 października 2017 r. osoba ta została powołana, na mocy uchwały wspólników, w skład zarządu spółki na stanowisko wiceprezesa zarządu. Czy od wynagrodzenia za pełnienie funkcji w zarządzie są należne składki ZUS?
Spółki osobowe (tj. spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) i spółki cywilne, prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, wykazują w rachunku zysków i strat wyłącznie wynik brutto. Wynik ten jest równy wynikowi finansowemu netto i podlega podziałowi na zasadach analogicznych jak w spółkach kapitałowych.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania, czy połączenie spółek kapitałowych przez przejęcie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług po stronie spółki przejmującej.
Podatek od towarów i usług w zakresie sukcesji podatkowej (dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego, ujmowania faktur korygujących w deklaracjach VAT oraz wystawienia noty korygującej) w związku z podziałem Spółki.
Podatek od towarów i usług w zakresie złożenia przez Spółkę Dzieloną deklaracji VAT za miesiąc podziału i zapłaty zobowiązania podatkowego w tym zakresie, niezależnie od tego, że obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty zobowiązania podatkowego za ten okres powstaje po dniu podziału; złożenia przez Spółkę Przejmującą deklaracji VAT za miesiąc podziału, dotyczącą zdarzeń gospodarczych wykazywanych w
Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Rozliczenie podatku naliczonego, należnego oraz wystawianie faktur, faktur korygujących i not korygujących przed dniem podziału, w dniu podziału i po dniu podziału.
Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Rozliczenie podatku naliczonego, należnego oraz wystawianie faktur, faktur korygujących i not korygujących przed dniem podziału, w dniu podziału i po dniu podziału.
W zakresie skutków podatkowych dokonania połączenia spółek przez przejęcie.
Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku łączenia spółek.
Sukcesja podatkowa w związku z przejęciem przez bank spółdzielczej kasy (spółdzielni) na podstawie decyzji wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego zgodnie z art. 74c ust. 4 ustawy o SKOK.
wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej powoduje obowiązek opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo opodatkowania towarów ujętych w spisie z natury, w ostatniej składanej deklaracji podatnik wykazuje kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Różnica podatku
Podstawa opodatkowania przy aporcie składników niebędących przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa oraz obliczenie podstawy opodatkowania metodą w stu. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wniesienia aportem znaków towarowych (przepisy od 2014 r.).