Przewodnik po zmianach w VAT i akcyzie 2020
Rozliczenie rocznego PIT za 2019 r. stało się kwestią szczególnie skomplikowaną z uwagi na dużą liczbę zmian, jakie miały miejsce w przepisach updof w trakcie tego roku. Nowa skala podatkowa, nowe koszty pracownicze, to tylko niektóre ze zmian. Nie można zapomnieć o nowej uldze termomodernizacyjnej oraz zwolnieniu dla młodych. To drugie już wystarczająco skomplikowało płatnikom prawidłowe wystawienie
W remanencie likwidacyjnym sporządzanym w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do jego powołania nie trzeba wykazywać towarów, które zostaną wykorzystane przez spadkobierców bezpośrednio do dalszego prowadzenia działalności opodatkowanej VAT. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 4 czerwca 2020 r. (sygn. PT3.8101.1.2020).
brak obowiązku podatkowego na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy w związku z przekształceniem Wnioskodawcy w spółkę kapitałową
Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie: a) przejęcia ogółu prawnopodatkowych praw i obowiązków przedsiębiorstwa w spadku, b) ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej tych środków nabytych w drodze spadku i działu
ulga podatkowa z tytułu wyszkolenia uczniów
Wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa z Wyłączeniami (uwzględniając możliwe dokonanie Dodatkowych Ewentualnych Wyłączeń) stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, w związku z czym czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy.
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania, że po dokonaniu działu spadku Wnioskodawczyni przejmie ogół prawnopodatkowych praw i obowiązków przedsiębiorstwa w spadku oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów towarów, poniesionych przez spadkodawcę oraz przez przedsiębiorstwo w spadku.
w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych przez Wnioskodawczynię z mężem do wspólności majątkowej, w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji,
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na zmarłego przedsiębiorcę dokumentujących zdarzenia gospodarcze zaistniałe przed i po Jego śmierci oraz na przedsiębiorstwo w spadku, a otrzymanych przez Spadkobiercę po dniu nabycia spadku.
Amortyzacja środków trwałych, opodatkowanie nabytych w spadku składników majątku oraz koszty uzyskania przychodów.
Dotyczy skutków podatkowych otrzymania przedsiębiorstwa w spadku
Brak obowiązku sporządzenia spisu z natury.
Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy z tytułu nabycia przedsiębiorstwa w spadku na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek podatkowy oraz obowiązku dokonania przez Wnioskodawcę, jako nabywcę przedsiębiorstwa w spadku, korekty naliczonego podatku od towarów i usług, odliczonego od towarów nabytych w ramach przedsiębiorstwa przed śmiercią spadkodawcy oraz przed zniesieniem współwłasności
Przychód z wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. będzie podlegał zwolnieniu pod warunkiem przyjęcia przez spółkę z o.o. dla celów podatkowych składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa w spadku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych tego przedsiębiorstwa.
Skutki podatkowe wniesienia udziałów w przedsiębiorstwie w spadku jako wkładu niepieniężnego do Sp. z o.o.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zawierających dane, w tym NIP przedsiębiorstwa w spadku; obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego z dokumentów wystawionych na przedsiębiorstwo w spadku oraz obowiązek dokonania korekty importu usług w swojej deklaracji pomimo, że import usług był rozpoznany przez przedsiębiorstwo w spadku.
Dotyczy obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy przez spadkobiercę z tytułu udziału w zyskach przedsiębiorstwa w spadku oraz składania druku SDZ2.
Skutki podatkowe otrzymania spłaty w wyniku zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku.
Skutki podatkowe otrzymania spłaty w wyniku zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku.
Dotyczy skutków podatkowych otrzymania spłaty w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku.