Kasy zapomogowo-pożyczkowe nie przetrwają, jeśli ich członkowie będą bierni
Pracodawcy mają możliwość utworzenia pracowniczej kasy zapomogowo- pożyczkowej. Celem funkcjonowania kasy jest udzielanie jej członkom pomocy materialnej. Ta pomoc może mieć postać długoterminowych lub krótkoterminowych pożyczek i zapomóg. Kapitałem kasy są wpłaty jej członków. Od 1 stycznia 2019 r. członkami kasy mogą być osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy.
W firmie działa od dawna pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa. Kasa ta funkcjonuje przy związku zawodowym X. My jako działacze drugiego związku Y nie uczestniczymy w pracach organów kasy i nie mamy wpływu na podejmowanie istotnych decyzji. W naszej ocenie jest to nieprawidłowe. Czy możemy domagać się jako związek uczestnictwa w zarządzie kasy? - pyta Czytelnik z Poznania.
Podobnie jak każda organizacja typu korporacyjnego pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa posiada własną strukturę i organy. O ich składzie i działaniu decydują ogólnie obowiązujące przepisy oraz jej członkowie, uchwalając statut oraz uchwały na walnych zebraniach członków kasy.
Podatek od niektórych instytucji finansowych
Spółka staje się podatnikiem PNIF
Spółka staje się podatnikiem PNIF
Wprawdzie pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe nie są całkowicie odrębnymi instytucjami od macierzystego zakładu pracy, to jednak muszą współpracować z pracodawcą w wielu praktycznych sprawach dotyczących swojej codziennej działalności. Aby uniknąć sporów, kwestię tę powinna regulować formalna umowa.