Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.235.2023.1.MR
Skutki podatkowe wymiany walut i sprzedaży papierów wartościowych.
Skutki podatkowe wymiany walut i sprzedaży papierów wartościowych.
Zasady przeliczania na złote przychodów wyrażonych w walutach obcych moment, na który dokonuje się przeliczenia; kurs właściwy dla tej operacji; zasady przeliczania odsetek od środków na rachunku bankowym; kwestia obowiązku przeliczania otrzymanych zaliczek w walucie obcej.
Czy w obecnym stanie prawnym, jeśli nie odliczę podatku VAT z faktury wystawionej na firmę (czyli nie skorzystam z prawa do odliczenia) za okulary korygujące wzrok, zakupione dla pracownika, to nie będę musiała odprowadzać podatku należnego? Najwygodniej byłoby mi nie odliczać i nie naliczać podatku VAT.
Spółka zawarła umowę dostawy towarów (urządzeń) wartość kontraktu została wyrażona w euro, a fakturowanie oraz płatności będą dokonywane złotych. Według jakiego kursu należy przeliczyć przychód Wnioskodawcy z tytułu pierwszej dostawy urządzeń (wartość sprzedaży obejmującej pierwszą dostawę urządzeń)? Czy otrzymana wpłata na poczet pierwszej dostawy ma znaczenie dla tego przeliczenia?
Czy wskazane we wniosku różnice kursowe powstające w związku z wypłatą należności licencyjnych w walucie obcej i obowiązkiem poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat, stanowią tzw. podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Transakcje zagraniczne nierzadko sprawiają wiele kłopotów związanych z prawidłowym ich rozliczeniem. Wynika to m.in. z faktu, że na podatkowe rozliczenie zagranicznej sprzedaży lub zakupu towaru składa się z reguły kilka etapów. Pomyłka w jednym z nich może powodować błędy w dalszym rozliczeniu. Przykładowo błędne ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego w VAT może spowodować w konsekwencji nieprawidłowe
Czy opisany powyżej sposób opodatkowania dochodów osiągniętych w 2007 r. jest właściwy?
Czy należy złożyć zeznanie roczne w Polsce z tytułu prowadzonej w 2006 r. działalności gospodarczej w wielkiej Brytanii?W jaki sposób należy przeliczać przychód z tytułu działalności za granicą wyrażony w walutach obcych na złote?
Spółka nabywa towary i usługi z krajów Unii Europejskiej oraz importuje towary z państw spoza Unii, na które otrzymuje dowód odprawy celnej JDA SAD. Spółka dokonuje też sprzedaży do krajów Unii i eksportuje towar. Czy prawidłowo przelicza zobowiązania do 31.12.2006 r. i przychody w walutach obcych do 31.12.2006 r. i po tej dacie, oraz oblicza różnice kursowe? 1472/ROP1/423-132/07/RM, postanowienie
Czy koszty związane z przwealutowaniem środków pieniężnych w walutach obcych pomiędzy własnymi rachunkami bankowymi Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów?
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zwracam się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej ustalania różnic kursowych, wyrażonych w walutach obcych operacji gospodarczych, wpływających na wysokość przychodów podatkowych lub kosztów uzyskania przychodów.Od sierpnia 2003 roku, jako osoba fizyczna, prowadzę działalność
Czy od dochodów, uzyskanych od zleceniodawców z USA, należy uiszczać podatek dochodowy od osób fizycznych, z uwzględnieniem 20% kosztów uzyskania przychodów?
czy w przedstawionym stanie faktycznym powstałe różnice kursowe ustalone według kursu banku, z którego usług Spółka korzystała, należy odnieść do nakładów na środki trwałe w budowie, czy też należy je zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych i uwzględnić w rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych
Czy zmiana waluty zobowiązania pozostałego do zapłaty, z dolarów amerykańskich na złotówki będzie skutkować w momencie przewalutowania powstaniem po stronie Spółki przychodów lub kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych lub innych przychodów lub kosztów podatkowych w rozumieniu przepisów ustawy o p.d.o.p.?
Jaki kurs należy zastosować do przeliczenia faktur zaliczkowych oraz faktury ostatecznej na sprzedaż wyrobu?
Czy w sytuacji gdy w wyniku przewalutowania kwoty głównej pożyczki z EUR na PLN zmniejszyła się wyrażona w księgach rachunkowych kwota pożyczki do spłaty w PLN (tzn. powstały rachunkowe dodatnie różnice kursowe) nie powoduje dla niej powstania przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o p.d.o.p.,
Czy dochody z tytułu dywidend wypłaconych w 2004 roku przez czeską spółkę s r. o. w Czechach udziałowcowi tej spółki - obywatelowi polskiemu, podlegającemu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym czy należy je połączyć z dochodami z innych źródeł i opodatkować na ogólnych zasadach?
Spółka wniosła o potwierdzenie jej stanowiska iż przewalutowanie nadwyżek środków pieniężnych uzyskanych w ramach Systemu wielostronnych rozliczeń należności i zobowiązań Spółki na dolary amerykańskie nie powoduje w tym momencie powstania podatkowych różnic kursowych.
Czy przewalutowanie kwoty pożyczki polegające na przeliczeniu kwoty wyrażonej w dolarach amerykańskich (USD) na kwotę w EURO na podstawie średnich kursów publikowanych przez Narodowy Bank Polski na dzień przewalutowania nie powoduje ujemnych bądź dodatnich różnic kursowych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czy bank prawidłowo przelicza na złote poniesione w dolarach amerykańskich koszty uczestnika funduszu z tytułu inwestowania w nominowane w dolarach certyfikaty uczestnictwa w funduszu kapitałowym?