Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.445.2023.2.AS
Ustalenie przychodu z najmu do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Ustalenie przychodu z najmu do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
1) Skutki podatkowe „wycofania” znaków towarowych i związanych z nimi domen z działalności gospodarczej Wnioskodawcy. 2) Opodatkowanie przychodów z oddania znaków towarowych i związanych z nimi domen do korzystania Spółce holdingowej – źródło przychodów, problem możliwości objęcia przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zmiana formy opodatkowania po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z wynajmowanego budynku użytkowego.
Czy podatnik prawidłowo wykazał przychód z imprezy turystycznej w dniu jej zakończenia, czyli 3 stycznia 2015 r.?
Czy podatnik ma obliczyć i płacić ryczałtowy podatek tylko od czynszu najmu czy również za dodatkowe koszty związane z normalnym użytkowaniem lokalu mieszkalnego (tj. media)?
Jedynie określona w umowie wysokość czynszu stanowi przysporzenie majątkowe Wnioskodawcy jako wynajmującego, a tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast należności z tytułu opłat stałych jak i opłat eksploatacyjnych wynikających ze zużycia mediów (należnych usługodawcom), do których zobowiązany jest zgodnie z zawartą umową najmu najemca, nie stanowią
Czy opłaty za użytkowanie lokalu oraz za media ponoszone przez najemcę i wpłacane na konto wynajmującego związane z przedmiotem najmu nie są składnikiem przychodu z najmu?
Czy opłaty za użytkowanie lokalu oraz za media ponoszone przez najemcę i wpłacane na konto wynajmującego związane z przedmiotem najmu nie są składnikiem przychodu z najmu?
Czy przychody z najmu budynku biurowego Wnioskodawca może opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, jeżeli nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej?
Czy w przypadku wynajmu tego budynku mieszkalnego Wnioskodawca zachowuje prawo do ryczałtu w wysokości 8,5%?
Przychodem do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym są otrzymywane kwoty czynszu (odstępnego). Natomiast ponoszone przez wynajmującego należności z tytułu opłat eksploatacyjnych - skoro do ich ponoszenia zobowiązany będzie najemca nie stanowią przychodu ze źródła jakim jest najem i tym samym nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Opłaty te bowiem nie mieszczą
Od jakiej kwoty Wnioskodawca powinien odprowadzić podatek 8,5% czy od kwoty 760 zł, czy też od kwoty 760 zł plus opłaty, które Wnioskodawca wpłaca do spółdzielni mieszkaniowej oraz czy Wnioskodawca może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku?
Możliwość opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu najmu na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i rozliczania tych przychodów przez jednego z małżonków.
Co będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w powyższej sytuacji, kwota czynszu czy cała kwota z rachunku tzn. kwota czynszu i kwota kosztów utrzymania lokalu?
Czy podatnik nie prowadzący działalności gospodarczej polegającej na najmie lokali mieszkalnych zobowiązany jest do składania deklaracji PIT-28/A? Czy złożenie takiego formularza oznacza automatyczne zakwalifikowanie dochodu jako przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?Czy aby uznać, że wynajmowanie lokali jest dokonywane w ramach działalności gospodarczej, muszą one stanowić wyłączną
Stwierdzić należy, że przychód uzyskany z wynajmowania nieruchomości może być zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu najmu nieruchomości mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.
możliwość opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem ewidencjonowanym
Czy w świetle przepisów art. 8 ust. 1 pkt 3 i art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne istnieje możliwość zastosowania opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%?
Czy podatnik może rozliczać się dalej tj. od 1 stycznia 2007 r. w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, czy musi rozliczać się na zasadach ogólnych?
Które z wymienionych źródeł przychodów Wspólnoty Mieszkaniowej (obszarów jej działania) należy traktować jako podlegające opodatkowaniu i ujmować w ewidencjach i deklaracjach podatkowych zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, a które z nich powinny pozostać poza ewidencją i rozliczeniami podatkowymi?
Czy udokumentowane wydatki związane z wynajmowanym lokalem mieszkalnym jak: czynsz do spółdzielni mieszkaniowej, opłaty za RTV można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przy opodatkowaniu przychodów uzyskiwanych z najmu lokalu miszkalnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych ?
Czy przychód należny z tytułu najmu stacji bazowej operatorom telekomunikacyjnym w celu umieszczania urządzeń teletechnicznych (anten nadawczych) powstaje w dniu wystawienia faktury, jeśli z momentem wystawienia faktury lub jej dostarczenia umowa najmu wiąże prawo do żądania zapłaty czynszu najmu przez najemcę? Czy w przypadku wystawienia faktur korygujących dotyczących tego czynszu korekta przychodu