Jak ustalić wysokość podstawy wymiaru zasiłku, gdy pracownik młodociany zda egzamin czeladniczy
Chcemy zatrudnić pracownika młodocianego. Czy umowę o pracę powinniśmy podpisać z nim, czy z jego rodzicami - pyta Czytelniczka z Krakowa.
Pracodawca powinien opracować procedurę postępowania z nietrzeźwymi lub będącymi pod wpływem narkotyków pracownikami. Stan nietrzeźwości pracownika musi być udowodniony w sposób zgodny z prawem. W przeciwnym razie pracownik ma szanse na uniknięcie odpowiedzialności. Konsekwencje może ponieść również pracownik wykonujący swoje zadania pod wpływem środków odurzających.
Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego pracodawca powinien podpisać bezpośrednio z pracownikiem młodocianym. Rodziców młodocianego pracodawca musi poinformować jedynie o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą wykonywaną przez młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, jakie występują na jego stanowisku pracy.
Zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. W czerwcu 2012 r. ukończył on naukę w szkole zawodowej. Co mamy zrobić, jeżeli dalej chcemy go zatrudniać? Czy jego umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego rozwiązuje się automatycznie wraz z ukończeniem szkoły, czy trwa dalej? Jak ustalić mu wynagrodzenie po zakończeniu nauki? Czy musimy go wyrejestrować z ZUS i ponownie zarejestrować