Czy wynagrodzenie za przestój wlicza się do podstawy wymiaru trzynastki
Dodatkowe wynagrodzenie roczne (określane również jako trzynastka) jest świadczeniem ze stosunku pracy. Przysługuje ono wyłącznie tym grupom pracowników, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagrody. Nabycie prawa do trzynastki zależy od efektywnie przepracowanego przez niego roku lub co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy. Wypłata
Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem motywacyjnym i ma charakter premii dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Nie jest zatem powszechne. Nabycie prawa do trzynastki nie zależy jednak od jakości czy wydajności pracy świadczonej przez pracownika, lecz od efektywnie przepracowanego przez niego roku lub co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy.
Nasza jednostka w ramach prac interwencyjnych w wyniku umowy zawartej ze starostą zatrudniała od 13 kwietnia do 12 września 2016 r. osobę skierowaną z urzędu pracy. Obecnie ten sam pracownik ponownie jest zatrudniony na czas określony od 1 października 2016 r. do 28 lutego 2017 r. Czy należy mu się dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka - pyta Czytelnik z Bydgoszczy.
Pracodawca może w umowie o pracę zawrzeć zakaz ujawniania wysokości otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia. Rozpowszechnienie takich informacji może stanowić współprzyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.