Emerytura dla rencisty
Studia doktoranckie stanowią jedną z form kształcenia, organizowane są przez wybrane placówki naukowe w celu umożliwienia słuchaczom tych studiów przygotowanie rozprawy doktorskiej. Studia doktoranckie mogą być tworzone jedynie przez uczelnie bądź inne placówki naukowe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy można zaliczyć do stażu pracy jako okres nieskładkowy zasiłek chorobowy, który był wypłacony w czasie urlopu bezpłatnego według zestawienia: • urlop bezpłatny 1.02-5.12.1996 r., • zatrudnienie na czas określony w czasie trwania urlopu bezpłatnego 1.02-30.06.1996 r., • wypadek w pracy i zwolnienie lekarskie 28.04-30.06.1996 r., • zasiłek chorobowy do 30.09. 1996 r.
Czy przy ustalaniu kapitału początkowego podlegają uwzględnieniu okresy studiów doktoranckich? - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
Pracodawca, który wystawi niewłaściwe świadectwo pracy, naraża się na zapłatę odszkodowania. Pracownik, który nie może podjąć pracy z powodu otrzymania nieprawidłowego świadectwa pracy, może bowiem dochodzić od pracodawcy odszkodowania za czas pozostawania bez pracy. Nie może ono przekroczyć 6-tygodniowego wynagrodzenia zatrudnionego. Warto zatem unikać błędów przy wypełnianiu świadectwa pracy.
Jestem w trakcie kompletowania dla swojego pracownika wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Udowodnił on ponad 16 lat pracy przed 1 stycznia 1999 r., a ponadto przedłożył mi dyplom ukończenia uzupełniających studiów magisterskich na wyższej uczelni w latach 1995-1997 oraz zaświadczenie nauczycielskiego kolegium języków obcych, które potwierdza okres jego nauki w tym kolegium w latach 1992-1995
Pracownikowi, który obecnie ubiega się o emeryturę muszę wystawić zaświadczenie o zarobkach na druku ZUS Rp-7. W 1997 r. udzieliłem mu, w związku z mającą wówczas miejsce powodzią, 19 dni wolnych. Czy w zaświadczeniu powinienem wykazać ten okres jako nieskładkowy czy jako składkowy?
Moja pracownica otrzymała z ZUS wezwanie do uzupełnienia dokumentów złożonych z wnioskiem o naliczenie kapitału początkowego (RP-7). Chodzi o kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych lub stosowne zaświadczenie z uczelni w celu wliczenia tego okresu do stażu pracy. Zaznaczono, że dokumenty powinny zawierać wyraźne wskazanie okresu, w jakim pracownica studiowała oraz informację dotyczącą toku studiów
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 65, poz. 595), system ten stanowią cztery rodzaje ubezpieczeń: emerytalne, rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, potocznie nazywane ubezpieczeniem chorobowym, oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,