Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.433.2023.1.AD
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup soczewek okularowych.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup soczewek okularowych.
Pracownik, któremu podczas badań profilaktycznych lekarz zalecił okulary, może zawnioskować do pracodawcy o ich zakup lub dofinansowanie do zakupu dokonanego samodzielnie. W przepisach nie została określona minimalna ani maksymalna kwota, jaką można przeznaczyć na zakup okularów lub ich dofinansowanie, ani okres, po upływie którego można ponownie ubiegać się o zakup okularów lub dofinansowanie z tego
Czy wydatki zwrócone pracownikowi w związku z zakupem przez niego soczewek kontaktowych korzystają ze zwolnienia podatkowego?
Pracodawca powinien zapewnić okulary korygujące wzrok pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych. Obowiązek refundacji powstaje wtedy, gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania przez pracownika okularów podczas pracy przy monitorze. Sam fakt, że pracownik posiada wadę wzroku, nie uprawnia go jednak do refundacji zakupu
Wartość soczewek kontaktowych korygujących wzrok jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli wyniki badań pracownika wykażą konieczność ich stosowania przy obsłudze monitora ekranowego i będzie to świadczenie w całości sfinansowane przez pracodawcę - uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2010 r. (nr IPPB2/415-599/10-4/MK1). Jednak
Pracodawcy często finansują pracownikom zakup okularów korygujących wzrok. Najczęściej realizują w ten sposób obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy. Rzadziej zakupy okularów korekcyjnych finansują dobrowolnie. W związku z takimi działaniami pracodawców pojawiają się pytania o możliwość zwolnienia z PIT przychodu osiąganego z tego tytułu przez pracowników, możliwość zaliczania wydatków poniesionych
Zastosowanie zwolnienia od opodatkowania dofinansowania do szkieł korekcyjnych (soczewek kontaktowych lub okularów).
Pracownicy otrzymują od swojego pracodawcy różnego rodzaju świadczenia, m.in. okulary korygujące wzrok. Kwestie związane z koniecznością zapewnienia przez pracodawców okularów korygujących wzrok zostały uregulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Czy, gdy pracownik zwraca się do pracodawcy z wnioskiem o skierowanie na badania okresowe (pracownik posiada ważne badania okresowe) w przypadku pogorszenia wzroku, a lekarz w wyniku przeprowadzonego badania wskaże potrzebę ich stosowania lub wymiany dotychczas stosowanych szkieł na inne, to czy dokonana pracownikowi przez Zakład refundacja kosztów zakupu szkieł, powinna być opodatkowana podatkiem
Opodatkowanie świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego przed upływem terminu badań okresowych.
Podatek od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla dostawy soczewek kontaktowych wraz z kosztami wysyłki.
opodatkowanie świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego przed upływem terminu badań okresowych
w zakresie obniżonej stawki podatku dla dostawy soczewki okularowej wraz z wartością prac składających się na jej wytworzenie oraz kosztami transportu
w zakresie obniżonej stawki podatku dla dostawy soczewki okularowej wraz z wartością prac składających się na jej wytworzenie oraz kosztami transportu
Czy każdy wydatek na soczewki kontaktowe (zgodnie z Regulaminem), w części odpowiadającej udziałowi w zysku spółki komandytowej, będzie stanowił koszt uzyskania przychodów?
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że zapewnienie pracownikom okularów korygujących wzrok w formie dokonywanego całościowego, bądź częściowego zwrotu kosztów nabycia okularów na podstawie faktury VAT wystawionej bądź na pracodawcę bądź na pracownika będzie korzystało ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że zapewnienie pracownikom okularów korygujących wzrok w formie dokonywanego całościowego, bądź częściowego zwrotu kosztów nabycia okularów na podstawie faktury VAT wystawionej bądź na pracodawcę bądź na pracownika będzie korzystało ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że zapewnienie pracownikom soczewek kontaktowych w formie dokonywanego całościowego, bądź częściowego zwrotu kosztów nabycia soczewek na podstawie faktury VAT wystawionej bądź na pracodawcę bądź na pracownika będzie korzystało ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy wydatki poniesione w ww. zakresie, na podstawie wniosku z dołączoną kserokopią rachunku lub faktury potwierdzającą zakup okularów, będzie można uznać za prawidłowo udokumentowane i będą stanowić dla Banku koszty uzyskania przychodów?
Czy poniesione przez pracodawcę koszty na zakup okularów korekcyjnych i szkieł kontaktowych poprzedzonych badaniami profilaktycznymi stanowią koszty uzyskania przychodów?
"Czy do wykonanych przez nas okularów do korekcji wzorku, soczewek kontaktowych , okularowych ze szkła i z innych materiałów winniśmy stosować stawkę 7% ."
Jaką stawkę VAT zastosować przy sprzedaży opraw do okularów korekcyjnych nabytych od producenta, który posiada deklaracje zgodności i przy ich sprzedaży stosuje7% stawkę VAT.Jaką stawką VAT opodatkować usługę optyczną polegającą na wykonaniu okularów z materiału powierzonego lub naprawie okularów korekcyjnych np. wymiana szkieł, przełożenie oprawy itp.
Czy do wartości świadczonych przez podatnika usług w zakresie badania wzroku i doboru soczewek kontaktowych, zwolnionych od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, można wliczyć wartośc sprzedawanych przez tego podatnika soczewek ?
czy na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o p.d.o.p. koszt przekazywania tytanowych głowic wielokrotnego użytku oraz pęset dostarczanych przez XXX przy zakupie określonej partii soczewek przez klientów, jako element warunkujący przyjęcie oferty przez klientów - stanowi dla Spółki w pełni odliczalny k.u.p.