Obowiązek wystawienia na żądanie klienta faktury do paragonu na kwotę 15 zł
Na terenie gminy działa niepubliczne przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną, wpisane do ewidencji szkół i placówek oświatowych. Czy ta placówka powinna mieć nadany NIP, czy też powinna posługiwać się numerem NIP prowadzącej ją osoby fizycznej?
Spółka sprzedała samochód osobie fizycznej. Sprzedaż ta została ujęta w kasie fiskalnej. Dane nabywcy na fakturze – osoba fizyczna bez NIP. Nabywca zwrócił się z prośbą o korektę faktury sprzedaży na firmę, wyjaśniając, że prowadzi działalność gospodarczą i pomyłkowo nie podał NIP. Czy jest to dopuszczalne?
Czy można uwzględnić paragon bez numeru NIP w kosztach uzyskania przychodu w ramach podatku CIT? Wydatek był związany z prowadzoną działalnością, jednak pracownik zapomniał podczas zakupu poinformować o konieczności wystawienia faktury przez sprzedawcę. Kwota wynosiła poniżej 450 zł.
Czytelnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i posiadał status podatnika VAT czynnego. Przekształcił prowadzoną działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z o.o. Ta została wpisana do KRS 5 stycznia 2023 r. Tego dnia spółka nie posiadała jeszcze nadanego numeru NIP i nie mogła w związku z tym wystawiać faktur VAT ze wskazaniem numeru NIP spółki. Informacja o nadaniu jej numeru NIP została
Spółki nieruchomościowe, które w informacjach przesłanych fiskusowi do 30 września br. nie podały polskiego NIP swoich zagranicznych wspólników, dostają teraz wezwania do korekty. Jej brak będzie oznaczać niezłożenie informacji
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych od 1 września do 4 października 2022 r. 19 września 2022 r. opublikowano ustawę z 15 września 2022 o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ustawa nowelizuje m.in. ustawę z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1692). Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym weszła w życie
Niepubliczne przedszkola i szkoły mogą mieć nadany NIP bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Wystarczy wpis do rejestru placówek oświatowych. Tak orzekł Sąd Administracyjny we Wrocławiu
NIP to numer identyfikacji podatkowej, przyporządkowany do danego podatnika. Jakie są zasady i tryb nadawania numeru NIP? Jak sprawdzić numer NIP? Jak posługiwać się identyfikatorem podatkowym NIP?
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje zakaz wystawiania faktury dla przedsiębiorcy do paragonu bez jego NIP. W związku z tym pojawia się wiele problemów. Jednym z nich jest pomyłka w numerze NIP na paragonie czy wystawianie „normalnych” faktur do faktur uproszczonych, jakimi są paragony z NIP do kwoty 450 zł.
Od początku 2020 r., po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur do paragonów, sprzedawca nie będzie mógł wystawić faktury w każdym przypadku. Niezbędnym elementem paragonu będzie bowiem NIP nabywcy na paragonie. Co to oznacza w praktyce?
Ustawodawca wprowadza ograniczenie w zakresie możliwości wymiany paragonów fiskalnych na faktury. Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. W przypadku naruszenia nowych przepisów grozi sankcja w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze.
Sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu fiskalnego tylko w przypadku gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. Takie rozwiązanie ma zacząć funkcjonować już od początku września 2019 r. Niedopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się z sankcją w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze.