Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.620.2023.5.KP
Skutki podatkowe zbycia energii elektrycznej pochodzącej z biogazu rolniczego wytworzonego w mikroinstalacji.
Skutki podatkowe zbycia energii elektrycznej pochodzącej z biogazu rolniczego wytworzonego w mikroinstalacji.
Ustalenie źródła przychodu, rozliczenia kosztów uzyskania przychodu, rozliczania straty i obowiązków ewidencyjnych z działalności polegającej na produkcji i sprzedaży wina.
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji VAT. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży produktów rolnych.
Wliczanie do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 i 2 ustawy, sprzedaży dokonywanej w działalności mieszanej, tj. działalności rolniczej i pozarolniczej, możliwość zwolnienia z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży w ramach sprzedaży wysyłkowej.
ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży artykułów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa
PROBLEM Od 6 lat prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą, ale ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu podlegałam jako rolnik. W sierpniu 2018 r. otrzymałam decyzję KRUS przyznającą mi prawo do emerytury rolniczej od 1 listopada 2017 r. Oprócz pobierania emerytury nadal wykonuję wspomnianą działalność gospodarczą. We wrześniu 2018 r. otrzymałam pismo z ZUS zobowiązujące mnie do opłacenia składki
Czy opisana przez Wnioskodawcę działalność polegającej na produkcji trawy w rolkach wchodzi w zakres działalności rolniczej i na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Równoczesne prowadzenie działalności gospodarczej i działalności rolniczej.
Działalność rolnicza brak obowiązku dokonania rejestracji, odprowadzania podatku VAT, składania deklaracji, prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz wystawiania faktur.
Opodatkowania dzierżawy gospodarstwa rolnego na cele rolnicze uprawa wierzby energetycznej, topoli energetycznej i innych zasadzeń, które następnie przerabiane są przez dzierżawcę na tzw. pallety lub brykiety wykorzystywane w energetyce jako opał.
Zakres opodatkowania i ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, dostawy artykułów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa.
Jak udokumentować przychód nie mogąc wystawić faktury VAT?
Czy w przedstawionym zdarzeniu sprzedaż dwóch lub trzech działek budowlanych, które wcześniej były nabyte jako grunt rolny będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%?
Opodatkowanie przychodów z tytułu dokonywanej przez rolnika ryczałtowego dostawy produktów rolnych.
Chcę założyć działalność polegającą na sprzedaży jajek oraz paszy. Sprzedaż paszy odbywałaby się na potrzeby klientów indywidualnych, natomiast sprzedaż jajek zarówno klientom indywidualnym, jak i osobom prowadzącym własne przedsiębiorstwo. Jajka nabywałabym w większości od rolnika.
Czy koszty założenia plantacji słomy miskantus stanowić będą koszt uzyskania przychodów w momencie zużycia surowca do produkcji peletu, z którego Spółka osiągnie przychody?
Czy uprawa wierzby energetycznej jest działalnością rolniczą, a jej sprzedaż na biomasę energetyczną podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Czy przedmiotowa produkcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Czy nie spełniając wymogów art. 43 ust 3 i 4 ustawy o podatku VAT i nie mając obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, w związku z nie posiadaniem czasowo gruntów albo z posiadaniem gruntów poniżej 1 ha, dokonując cały czas bez zmian wyłącznie; dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i świadczenia usług o których mowa w załączniku Nr 2 do ustawy o podatku VAT, Spółka
Czy w 2008 r. jako rolnik ryczałtowy, Wnioskodawca może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, składając zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, pomimo, że nie dokonał w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych o wartości przekraczającej 20.000 zł (art. 43 ust. 3 pkt 1)?