Jakie informacje powinno zawierać zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że pracownica jest w ciąży
W 2018 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad zatrudniania cudzoziemców spoza Unii Europejskiej oraz wprowadzenia jednego konta, na które będą płacone składki ZUS. Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych zmian z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które zostały uchwalone do dnia oddania niniejszej
Od 1 stycznia 2016 r. w przypadku stwierdzenia nieważności lub konieczności sprostowania zwolnienia lekarskiego lekarz musi poinformować o tym płatnika składek. Ponadto w razie zagubienia przez ubezpieczonego wydruku zaświadczenia z systemu teleinformatycznego lekarz będzie zobowiązany ponownie przekazać choremu wydruk.
Jeden z naszych zleceniobiorców wykonując umowę poza granicami Polski w innym kraju UE przedłożył nam zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej. Czy na tej podstawie możemy mu wypłacić zasiłek?
Czy dokonując wypłaty świadczeń, tj. zapomóg zdrowotnych można zastosować zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 26 obejmujące zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79 ustawy?
Ochrona trwałości stosunku pracy ze względu na ciążę (art. 177 § 1 k.p.), obejmuje także sytuację, gdy ciąża zakończyła się poronieniem przed upływem okresu wypowiedzenia. Ciężar udowodnienia ciąży spoczywa na pracownicy (wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r., I PKN 468/99, Pr. Pracy 2001/5/31).
Czy od wpłaconej pracownikowi zapomogi, poświadczonej zaświadczeniem lekarskim o chorobie przewlekłej należy potrącić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Naliczam zasiłki chorobowe w zakładzie pracy zatrudniającym 25 pracowników. Od 10 stycznia 2005 r. jedna z pracownic przebywa w szpitalu. Jej choroba przypada na okres ciąży i potrwa najprawdopodobniej dłużej. Jakie świadczenia należą się pracownicy z tego tytułu i w jakiej wysokości?
Choroba jest jedną z przyczyn usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Należy ją zatem odpowiednio udokumentować.