Najpierw rozliczenie nadgodzin, potem korekta
Mamy niepełnosprawnego pracownika, który korzysta z przerw w pracy przewidzianych dla tej kategorii osób. Jak potraktować te przerwy na potrzeby ustalenia wynagrodzenia dla tego pracownika?
Pracownik urzędu gminy ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy. Dotychczas pracował w wydziale, gdzie praca wykonywana była w stałych dniach i godzinach – poniedziałek–piątek w godz. 7.30–15.30, natomiast pracownik pracował w godz. 7.30–14.30. Obecnie pracownik przechodzi do wydziału, w którym praca odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach
Pracownik ma orzeczony lekki stopień niepełnosprawności. Czy w tej sytuacji ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą?
Niepełnosprawny pracownik zwrócił się z prośbą o dodatkową przerwę w ciągu dnia pracy. Naszym zdaniem nie jest ona potrzebna, bo osoba ta ma prawo do przerwy śniadaniowej. Kto ma rację?
Wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Praca wykonywana ponad te normy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje zatrudnionemu rekompensata.
Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jednak te normy obowiązują pracowników niepełnosprawnych w stopniu lekkim. Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym powinni pracować maksymalnie po 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Uprawnienia te przysługują pracownikowi od dnia, od którego został wliczony do stanu zatrudnienia
Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym powinni pracować maksymalnie po 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Jedynie pracownicy niepełnosprawni w stopniu lekkim mogą pracować po 8 godzin dziennie i 40 godzin na tydzień. Uprawnienia te przysługują pracownikowi od dnia, od którego został wliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Utrata statusu osoby niepełnosprawnej
Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności wynosi maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą jednak pracować krócej.
Jeden z naszych pracowników zatrudniony w dziale produkcyjnym na pełny etat wykonuje pracę w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku, i jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 12,50 zł. 24 października 2011 r. dostarczył nam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W związku z tym czas pracy tego pracownika nie może przekraczać 7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo
Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym będą pracować po 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która 10 czerwca 2014 r. została uchwalona przez Sejm i 12 czerwca br. przyjęta przez Senat.
Przyjęcie jako standardowej 8-godzinnej normy czasu pracy dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym jest niezgodne z konstytucją (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 czerwca 2013 r., sygn. akt K 17/11).
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 2-17.12.2010 r.
Wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Praca wykonywana ponad te normy, pomimo że narusza przepisy o czasie pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje zatrudnionemu rekompensata.
Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności złożył wniosek o udzielenie mu 3 godzin zwolnienia z pracy na załatwienie sprawy osobistej. Chciałby to odpracować w kolejnym tygodniu, zostając dłużej o 3 godziny. Takie rozwiązanie mi odpowiada, ale czy w przypadku osoby niepełnosprawnej jest ono dopuszczalne? - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Od 2 stycznia 2016 r. zmieniają się zasady wykorzystywania dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Zwolnienie będzie mogło być udzielane w wymiarze godzinowym. Jak mamy ustalić liczbę godzin opieki na dziecko dla pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Czy do przeliczeń należy przyjmować jego dobową normę czasu pracy? Czy udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym będzie musiało odpowiadać
Chcemy zatrudnić osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności na stanowisku instalator-konserwator. W dni wolne pracownicy na tych stanowiskach pełnią dyżury telefoniczne w domu. Czy na wniosek pracownika i za zgodą lekarza możemy zlecić takiej osobie dyżury na telefon?
Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie mu od 29 września 2014 r. 7 dni zaległego urlopu wypoczynkowego za 2013 r. Posiada orzeczenie lekarskie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przed zmianą przepisów dotyczących czasu pracy osób niepełnosprawnych (tj. przed 10 lipca 2014 r.) pracował po 8 godzin dziennie. Teraz, po zmianie przepisów, pracuje po 7 godz. dziennie. Twierdzi,