Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – luty 2024 r.
Kalendarium wydarzeń luty 2024 r.
Kalendarium wydarzeń luty 2024 r.
21 października 2022 r. MF poinformowało o udostępnieniu zaktualizowanej wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF. Umożliwia ona m.in. wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur. Aktualizacja uwzględnia uwagi i sugestie zgłoszone podczas testów. Od 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywać nowe, minimalne stawki podatku od środków transportowych. Nowe stawki będą wyższe od obowiązujących
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r., planowane wniesienie do Spółki cywilnej aportu w postaci przedsiębiorstwa nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zarówno po stronie przedsiębiorcy wnoszącego aport, jak również jako wspólnika Spółki cywilnej?
Czy po Przekształceniu I będzie możliwa kontynuacja odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem zasad amortyzacji stosowanych przez podmiot przekształcany?
Opodatkowanie podatkiem VAT zbycia nieruchomości w drodze wkładu niepieniężnego.
Amortyzacja znaków towarowych stanowiących przedmiot prawa autorskiego, nabytych w drodze aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Czy możliwa będzie amortyzacja środków trwałych wniesionych w ramach przedsiębiorstwa do Spółki jawnej, zamortyzowanych już przez osobę fizyczną oraz jeszcze nie w pełni zamortyzowanych?
Czy wniesienie przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni do Spółki jawnej, w której będzie wspólnikiem, rodzi obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie wnoszącego aport, jak również po stronie wspólnika Spółki jawnej - jako otrzymującego aport?
Podatek od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT darowizny przedsiębiorstwa.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pełnej wartości odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej/wartości niematerialnych i prawnych otrzymanej/otrzymanych w ramach aportu przedsiębiorstwa.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej/wartości niematerialnych i prawnych otrzymanej/otrzymanych w ramach aportu przedsiębiorstwa.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej/wartości niematerialnych i prawnych otrzymanej/otrzymanych w ramach aportu przedsiębiorstwa.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży przedsiębiorstwa oraz obowiązku korekty podatku naliczonego.
1. Czy darowizna prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa w warunkach opisanych we wniosku będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? 2. Czy Wnioskodawca ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w zakresie towarów, jakie wejdą w skład darowanego przedsiębiorstwa?
W zakresie opodatkowania czynności zbycia udziałów w spółkach prawa handlowego oraz ustalania proporcji.
Niepodleganie opodatkowaniu czynności aportu przedsiębiorstwa oraz sposób udokumentowania tej czynności i brak obowiązku wykazania jej w deklaracji VAT-7.
Czy jako podatnik podatku dochodowego będący wspólnikiem Spółki jawnej Wnioskodawca może ująć jako koszt w księgach rachunkowych Spółki jawnej wydatki na sporządzenie aktu notarialnego i związane z nim opłaty (wynagrodzenie notariusza, opłata sądowa, podatek PCC, wypisy aktu) oraz zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych proporcjonalnie
1. Czy w związku z faktem, iż z przedmiotu aportu zostanie wyłączona nieruchomość, na której zlokalizowany jest zakład produkcyjny oraz akcje w spółce zależnej wnoszone aktywa i zobowiązania stanowią przedsiębiorstwo i w konsekwencji do rozważanego aportu mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług właściwe dla transakcji, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo? 2.
CIT - w zakresie kwalifikacji i skutków podatkowych aportu przedsiębiorstwa
Jakie przepisy Spółka powinna stosować dla wyceny składników majątkowych przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części otrzymanych w ramach aportu wniesionego do końca 2011r.?Czy jeżeli w wyniku wniesienia aportem do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstanie dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , Spółka będzie uprawniona do
Skutki podatkowe nabycia przez Wnioskodawcę akcji w istniejącej spółce akcyjnej.
Skutki podatkowe nabycia przez Wnioskodawcę akcji nowej emisji nowopowstałej spółki akcyjnej.
Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, iż nie będzie na nim ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) w związku ze zmianą umowy spółki wynikającą z podwyższenia kapitału zakładowego Spółki oraz objęcia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub ZCP?