Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2013, sygn. ITPP2/443-518/13/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-518/13/KT

Niepodleganie opodatkowaniu czynności aportu przedsiębiorstwa oraz sposób udokumentowania tej czynności i brak obowiązku wykazania jej w deklaracji VAT-7.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2013 r. (data wpływu 4 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności aportu przedsiębiorstwa oraz sposobu udokumentowania tej czynności i braku obowiązku wykazania jej w deklaracji VAT-7 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności aportu przedsiębiorstwa oraz sposobu udokumentowania tej czynności i braku obowiązku wykazania jej w deklaracji VAT-7.

W złożonym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakresie handlu towarami budowlanymi, opałowymi, paszami oraz artykułami sanitarnymi, chemicznymi, metalowymi i ogrodowymi. Jest podatnikiem VAT czynnym. Charakter i zakres prowadzonej działalności znajduje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa, prowadzonych zgodnie z ustawą o rachunkowości. W najbliższym czasie planuje Pan swoje przedsiębiorstwo, w całości bądź też jego zorganizowaną część, wnieść aportem do spółki kapitałowej, podwyższając jej kapitał zakładowy. W skład wkładu niepieniężnego wchodziłyby następujące składniki przedsiębiorstwa: firma, zobowiązania, należności, środki trwałe, wyposażenie, materiały i towary w magazynach, dokumentacja finansowo-księgowa, umowy handlowe, umowy bankowe, w tym konta bankowe, umowy leasingowe oraz przedmioty będące w leasingu, umowy najmu i dzierżawy oraz zezwolenia. Po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do nowopowstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zamian za udziały, planuje Pan zakończyć prowadzenie działalności w dotychczasowej formie. Przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55&¹ Kodeksu cywilnego. Wnosząc przedsiębiorstwo, tj. zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do działalności gospodarczej, obejmie Pan w spółce udziały, które zostaną pokryte wkładem niepieniężnym w postaci całości przedsiębiorstwa. Wartość obejmowanych udziałów odpowiadać będzie wartości rynkowej wniesionego przedsiębiorstwa. Wraz z wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki, przejdą na nią wszelkie prawa i obowiązki związane z przedsiębiorstwem, w szczególności prawo własności nieruchomości. Nowopowstała spółka stanie się stroną umów zawartych wcześniej przez przedsiębiorstwo. Po dokonaniu wyżej opisanej operacji, dotychczasowa działalność będzie kontynuowana przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00