Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.302.2023.1.MT
Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości (okres pięcioletni).
Czy w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 [ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopisek organu] wydatek na budowę domu rekreacji indywidualnej, dostosowanie go do potrzeb mieszkaniowych, tj. wyposażenie go w niezbędne instalacje oraz koszty związane z jego przekształceniem na budynek mieszkalny, który w okresie dwóch lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie
Czy w związku z tym, że mieszkanie zostało nabyte przez Wnioskodawczynię z mężem do majątku wspólnego małżonków i od jego nabycia do sprzedaży minęło 5 lat Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży spadku po mężu?
Skutki podatkowe sprzedaży mieszkania nabytego przez Wnioskodawczynię wraz z mężem do wspólności majątkowej małżeńskiej, a następnie otrzymanego przez nią w wyniku podziału majątku małżeńskiego w związku z rozwodem.
Czy w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej o kupno i sprzedaż nieruchomości i wprowadzeniem mieszkań prywatnych jako towarów handlowych po ich sprzedaży w ramach tej działalności, prawidłowym jest rozliczenie ich w PIT-36L Wnioskodawcy, a nie jako sprzedaż wcześniejsza majątku prywatnego, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli PIT-39?
Czy najem lokali prywatnych, w przypadku gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest między innymi wynajem lokali własnych i dzierżawionych, powinien być niezależnie od faktu, że lokale te nie są majątkiem firmy i nigdy nie były kupowane z takim nastawieniem, ani też nie były wpisane do ewidencji środków trwałych, rozliczany w ramach tej działalności, czy też mogą zgodnie z decyzją właściciela być
Opodatkowanie odpłatnego zbycia wyodrębnionych lokali. Ulga Meldunkowa.
Opodatkowanie odpłatnego zbycia wyodrębnionych lokali.
Czy z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego występuje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?
1) Czy Wnioskodawczyni może uznać spłatę kredytu i odsetek, który wzięła na firmę na budowę budynku mieszkalno-usługowego w ramach działalności gospodarczej, jako wydatki na cele mieszkaniowe? 2) Czy Wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku dochodowego od sprzedanego w 2012 r. mieszkania z działką pod budowę zakupioną w 2006 r.?
Nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy, następuje w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Czy na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, datę nabycia lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu gruntem, należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego, po spełnieniu ustawowych warunków
opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości
Zakres powstania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Czy po cofnięciu darowizny Wnioskodawczyni jest właścicielem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego od dnia jego nabycia w dniu 10 lutego 2000 r. i czy w wyniku sprzedaży tego lokalu jest zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych?
Wnioskodawca z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego (nabytego w 2007 roku) osiągnie przychód ze sprzedaży nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy sprzedaż ta nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie Przychód ten będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego
Wnioskodawca z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego (nabytego w 2007 roku) osiągnie przychód ze sprzedaży nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy sprzedaż ta nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie Przychód ten będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego
Zakres braku obowiązku zapłaty podatku od przychodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, wraz z przynależnym udziałem w gruncie i w częściach wspólnych budynku.
1. Czy w przypadku sprzedaży mieszkań wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych? 2. Czy liczba sprzedanych mieszkań w danym roku kalendarzowym ma znaczenie w kwestiach podatku dochodowego? 3. Czy w sytuacji rozwodu i podziału majątku obowiązują inne przepisy podatkowe?
Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości Wnioskodawczyni jest zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego?
Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni wraz z mężem będzie zobowiązana do zapłaty 19% podatku i wykazania go w zeznaniu PIT-39 na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?