Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.92.2024.2.PB
W zakresie skutków podatkowych umowy darowizny.
W zakresie skutków podatkowych umowy darowizny.
Po zmarłym pracowniku nie było osób uprawnionych do renty rodzinnej. Prawa majątkowe ze stosunku pracy (wynagrodzenie po śmierci) wchodzą do spadku. Otrzymaliśmy akt poświadczenia dziedziczenia i na tej podstawie wypłaciliśmy spadek czyli wynagrodzenie zmarłego pracownika. Od wynagrodzenia za pracę zmarłego pracownika wypłacanego spadkobiercom nie pobraliśmy podatku dochodowego. Poinformowaliśmy urząd
w zakresie możliwości obniżenia do dowolnej wysokości (w tym nawet do 0%), na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosowanych obecnie przez Spółkę stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do wszystkich lub dowolnie wybranych środków trwałych
Darowizna środków pieniężnych dokonana w sposób opisany w stanie faktycznym będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, o ile Wnioskodawca spełni wszystkie wymienione w tym przepisie warunki, w szczególności jeżeli w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego złoży we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie SD-Z2.
Należy stwierdzić, iż z tytułu zawartej w dniu 1 października 2006 r. umowy pożyczki stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2%. Należy nadmienić, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku nie będzie miała zastosowania stawka sankcyjna 20%.
Przejęcie przez Spółkę środków pieniężnych i kwot zaliczek.
Czy wynagrodzenie za świadczenie usług zarządczych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie przychodem z działalności wykowanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 9 PITU, a dochód z tego źródła opodatkowany będzie wg skali, o której mowa w art. 27 ust 1 PITU?
Czy wynagrodzenie za świadczenie na rzecz Spółki usług doradczych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku powiadomienia właściwego urzędu skarbowego w terminie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 PITU, podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c PITU?
możliwość zwolnienia z obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku przez spadkobiercę
1.Czy Towarzystwo przyjmując darowiznę w obu opisanych przypadkach może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2.Czy darowiznę należy przyjąć do środków trwałych i amortyzować? 3.Na jakim druku należy zgłosić do urzędu skarbowego to zdarzenie?