Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – czerwiec 2024 r.
Kalendarium wydarzeń czerwiec 2024 r.
Kalendarium wydarzeń czerwiec 2024 r.
Samorządowcy wybrani do parlamentu apelują do wojewodów i premiera, aby na ich miejsce wyznaczyć dotychczasowych zastępców w roli komisarzy. Obecny premier i jego następca mogą mieć różną wizję na pełnienie tej funkcji do kwietniowych wyborów
Czy w informacji PIT-R kwotę diety wypłaconej członkowi komisji wyborczej należy wykazać w miesiącu fizycznej wypłaty czy w miesiącu, za który dieta jest należna?
Członek obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej będący pracownikiem ma prawo do zwolnienia od pracy w dniu głosowania i liczenia głosów oraz w dniu następnym z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Do skorzystania z tego przywileju przepisy wymagają uprzedzenia pracodawcy oraz dostarczenie mu zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy z powodu wykonywania zadań członka komisji.
Wybory do parlamentu odbędą się 15 października 2023 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, oraz dodatkowo do 5 dni wolnych od pracy.
Pracodawca, u którego w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, musi niektóre kwestie związane z zatrudnieniem ustalać z przedstawicielami pracowników. Takie ustalenia dotyczą najczęściej funkcjonowania zfśs, wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy czy przeprowadzania zwolnień grupowych.
Wybory do parlamentu odbędą się 13 października 2019 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.
Zatrudniamy pracownika, który jest członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie mu 2 dni wolnych od pracy 14 i 15 października 2019 r. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? - pyta Czytelnik z Sieradza.
Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika zasiadającego w komisji wyborczej w wyborach samorządowych. Takiemu pracownikowi przysługuje 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Za ten czas nie przysługuje mu jednak wynagrodzenie od pracodawcy.
Jeden z pracowników urzędu został powołany na urzędnika wyborczego w związku z wyborami samorządowymi, które mają odbyć się w październiku br. Kilka dni temu dostarczył pismo informujące o nieobecności w pracy w związku z wykonywaniem zadań związanych z pełnioną przez niego funkcją. Czy pracodawca powinien zwolnić go od pracy na czas wykonywania tych zadań? - pyta Czytelniczka z Gdańska.
Pracownik naszej firmy poinformował nas, że nie będzie go przez 1 dzień w pracy, ponieważ będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej w wyborach samorządowych i ma spotkanie organizacyjne w tej sprawie. Czy z tego powodu powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy?
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 25 października 2015 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych i terytorialnych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.
Wybory Prezydenta RP odbędą się 10 maja 2015 r. Pracownikom, którzy będą członkami obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zwolnienie od pracy zawodowej na czas realizacji zadań związanych z wykonywaniem prac w tych komisjach w wymiarze do 5 dni.
Pracownik naszej firmy poinformował nas, że będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej w wyborach samorządowych i że ma spotkanie organizacyjne w tej sprawie, więc nie będzie go przez jeden dzień w pracy. Czy powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy i wypłacić mu wynagrodzenie - pyta Czytelniczka z Kielc.
Zatrudniamy 49 pracowników. Wkrótce dojdzie 50. pracownik. Czy od tego momentu będziemy mieli obowiązek powołania rady pracowników? Czy zatrudnienie 50. pracownika to jedyny warunek utworzenia rady pracowników? Kiedy pracodawca powinien przeprowadzić wybory do rady?