Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.424.2024.1.ASZ
Skutki podatkowe rozliczenia funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej.
Skutki podatkowe rozliczenia funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej.
Skutki podatkowe rozliczenia funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej.
Możliwość skorzystania z ulgi na zabytki.
Skutki podatkowe otrzymania zwrotu zgromadzonych na funduszu remontowych składek.
Skutki podatkowe otrzymania zwrotu zgromadzonych na funduszu remontowych składek.
Skutki podatkowe otrzymania zwrotu z funduszu remontowego.
Skutki podatkowe otrzymania zwrotu środków z funduszu remontowego.
Pewna spółdzielnia mieszkaniowa została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa z prawa użytkowania wieczystego działki o charakterze rekreacyjnym położonej wzdłuż linii kolejowej. Na tej działce znajdował się teren zielony z licznymi nasadzeniami oraz ścieżka spacerowa dla mieszkańców osiedla spółdzielczego. Z tytułu tego wywłaszczenia spółdzielnia otrzymała, decyzją wojewody, odszkodowanie. Spółdzielnia
Dotyczy ustalenia, czy dochód z odszkodowania za wygaszone prawo użytkowania wieczystego gruntu wchodzącego w skład zasobów mieszkaniowych Spółdzielni, który to dochód Spółdzielnia przeznacza w części na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, tj. fundusz remontowy, wolny jest od podatku dochodowego od osób prawnych, a w części w jakiej zostanie przeznaczony na zasilenie funduszu zasobowego
Dotyczy ustalenia czy: - nadwyżka z produkcji energii wypłacana przez dostawcę energii na konto wspólnoty, będzie przychodem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi; - środki te wykorzystane na cele utrzymania budynku lub zasilenie funduszu remontowego, powinny być obarczone podatkiem CIT.
Ustalenie spełnienia warunków uprawniających do skorzystania z ulgi na zabytki.
Czy przychód Wspólnoty z tytułu opisanej Transakcji, w tym w zakresie otrzymanej przez Wspólnotę zaliczki, będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych?
Opodatkowane zwrotu środków z funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej.
Czy przekazanie przez Spółdzielnię niewykorzystanych środków funduszu remontowego na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej (dokonanie przelewu środków na rachunek bankowy Wspólnoty) powoduje po stronie Spółdzielni obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych i ujęcia tego faktu w zeznaniu CIT-8 (zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu /poniesionej straty/ i należnego podatku dochodowego od osób
w zakresie ustalenia: - czy dochody na pokrycie bieżącego utrzymania części wspólnej nieruchomości, dochody zaliczek na fundusz remontowy oraz dochody na pokrycie mediów uiszczanych przez właścicieli lokali użytkowych w budynku mieszkalnym, wchodzących w skład Wspólnoty Mieszkaniowej stanowią dochód Wspólnoty podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe, - czy
Dochody z najmu powierzchni dachu na cele niemieszkaniowe realizowane przez najemców mogą korzystać ze zwolnienia z CIT. Dach budynku mieszkalnego stanowi bowiem element zasobu mieszkaniowego. Warunkiem stosowania zwolnienia jest przeznaczenie tych dochodów na utrzymanie zasobów mieszkaniowych - wyrok NSA z 14 stycznia 2021 r., sygn.akt II FSK 2405/18.
Czy niewykorzystana część funduszu, która przechodzi bilansem otwarcia na następny rok stanowi podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy może korzystać ze zwolnienia w CIT-8 w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodu pochodzącego z tytułu ustanowienia odpłatnej służebności gruntowej.
w zakresie ustalenia, czy wspólnota jako podatnik może skorzystać ze zwolnienia podatkowego z tytułu dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na podstawie w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczących przychodów uzyskanych z wpłat wnoszonych przez właścicieli lokali użytkowych na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.
Ustalenie, w jakim momencie Spółka powinna ująć koszty poniesione na prace wykonywane w parkingu podziemnym oraz w części biurowej dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Brak możliwości zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 otrzymanych przez Wspólnotę zaliczek na fundusz remontowy oraz eksploatacyjny wpłaconych przez właściciela lokali użytkowych.
W zakresie opodatkowania zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną i fundusz remontowy.