Czy osobę przebywającą na zwolnieniu lekarskim można skierować na wstępne badania lekarskie
W związku z planowanym otwarciem nowej placówki zatrudniliśmy pracownika, który miał awansować na kierownika działu. W tym celu skierowaliśmy go na dodatkowe studia oraz cykl specjalistycznych, w tym zagranicznych, szkoleń. Po roku studiów pracownik przeszedł kontrolne badania lekarskie, które wykazały przeciwwskazania do pracy na stanowisku kierownika działu. Rozwiązaliśmy z tą osobą stosunek pracy
Z pracownikami młodocianymi w wieku od 15 do 18 lat można zawrzeć umowę o pracę na wykonywanie prac lekkich. Młodocianych można zatrudnić na stałe, sezonowo albo dorywczo, uwzględniając w każdym przypadku wymagania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące zawierania umów z takimi pracownikami. Znacznie mniej warunków do spełnienia jest przy zawieraniu z młodocianymi umów cywilnoprawnych.
Pracownik zatrudniony na stanowisku montera został szefem organizacji związkowej. Czy w przypadku wyboru pracownika na przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej, a następnie zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy, istnieje konieczność skierowania go na okresowe badania profilaktyczne, których ważność upływa w trakcie jego kadencji, skoro nie będzie wykonywał umówionej pracy? Jeżeli tak
Pracownik przedstawił nam zwolnienie lekarskie do 18 maja 2014 r. Jednak 12 maja br. zgłosił się do pracy twierdząc, że jest już zdrowy. Wydaliśmy mu tego dnia skierowanie do lekarza medycyny pracy na badania kontrolne, gdyż pracownik chorował ponad 30 dni. Lekarz medycyny pracy wydał zaświadczenie o braku przeciwskazań do wykonywania pracy. Czy powinniśmy dopuścić pracownika do pracy?
Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność
Pracodawca skierował na okresowe badania lekarskie pracownika na stanowisku robotniczym. Lekarz nie dopuścił pracownika do pracy. Jak w takim przypadku powinno wyglądać postępowanie pracodawcy i czy są określone w przepisach prawa zasady?
Świadczymy m.in. usługi w zakresie wykonywania okresowych badań lekarskich dla pracowników. Wiemy, że zmieniły się przepisy ustawy o VAT w tym zakresie. Czy w związku z tym po 1 stycznia 2011 r. w dalszym ciągu możemy korzystać ze zwolnienia, czy powinniśmy objąć je podatkiem - jeśli tak, to w jakiej stawce?
W związku z ostatnią zmianą Kodeksu pracy od 21 marca 2011 r. pracodawca nie musi już kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich osób, które chce ponownie zatrudnić.
Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony. Termin, na jaki została zawarta, upływa 31 marca. Chcemy kontynuować zatrudnienie. Czy będziemy musieli ponownie kierować pracownika na badania wstępne?
Czy pracownik zatrudniony w hali produkcyjnej, który przepracował 1 miesiąc, a następnie się zwolnił, musi zwrócić pracodawcy część kosztów za otrzymaną odzież ochronną, przeprowadzone badania profilaktyczne i dodatkowy kurs obsługi maszyny, w którym uczestniczył?
Czy pracownik pracujący w hali produkcyjnej, który przepracował 1 miesiąc, a następnie się zwolnił, musi zwrócić pracodawcy część kosztów za otrzymaną odzież ochronną, przeprowadzone badania profilaktyczne i dodatkowy kurs obsługi maszyny, w którym uczestniczył?
Przedsiębiorca zamierza zatrudnić pracowników. Aby zastosować się do wszystkich przepisów prawa pracy, chciałby skierować pracowników do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanych stanowiskach przed rozpoczęciem przez nich pracy. Jakie informacje powinno zawierać skierowanie na badania lekarskie wręczane pracownikom?