Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2015, sygn. ILPB3/423-12/12/15-S/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-12/12/15-S/JG
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
1) Czy w związku z poniesieniem przez Uczelnię wydatku związanego ze sfinansowaniem (bezpośrednio przez Uczelnię lub pośrednio, gdy Uczelnia zwraca pracownikowi wydatek przez niego poniesiony) świadczenia związanego z uczestnictwem pracownika w uroczystej kolacji, na Uczelni nie będą ciążyć żadne obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?2) Czy w przypadku zapewnienia pracownikowi wyżywienia
Czy wydatki przyznane przez Wnioskodawcę zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 2 Rozporządzenia,na zapewnienie pracownikom odbywającym podróż służbową krajową całodziennego wyżywienia, jak również wydatki przyznane na zapewnienie pracownikom odbywającym podróż służbową zagraniczną, należności pieniężnej na wyżywienie, wskazanej zgodnie z § 13 ust. 4 Rozporządzenia, w załączniku do Rozporządzenia, korzystają ze
Czy diety przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowy o pracę? Czy diety wypłacane kierowcy zatrudnionemu na podstawie umowę o pracę za czas podróży służbowej poza siedzibą miejsca pracy stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy Wnioskodawcy, jako właścicielowi firmy transportowej, przysługują diety z tytułu podróży służbowej tak w kraju, jak i za granicą?
Czy diety przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowy o pracę? Czy diety wypłacane kierowcy zatrudnionemu na podstawie umowę o pracę za czas podróży służbowej poza siedzibą miejsca pracy stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy Wnioskodawcy, jako właścicielowi firmy transportowej, przysługują diety z tytułu podróży służbowej tak w kraju, jak i za granicą?
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet związanych z podróżami służbowymi osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą
Czy koszt niewykorzystanego z powodu odwołania przez kontrahenta spotkania z pracownikiem spółki, a co za tym idzie odwołania podróży służbowej pracownika, biletu lotniczego stanowi dla wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów?
Czy poniesione przez Spółkę koszty związane z podwyższaniem wałów przeciwpowodziowych zabezpieczających przedsiębiorstwo kontrahenta przed powodzią będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów? Są to następujące koszty: wypłacone kwoty delegacji, wypłacone kwoty wynagrodzeń, naliczone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne itp. od wypłaconych wynagrodzeń, zakup ubrań roboczych
Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych i usług pośrednictwa handlowego na terenie kraju i poza jego granicami, można jako właściciel firmy - zaliczyć w koszty uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych?
Czy wypłacona pracownikowi dieta w pełnej wysokości będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy wypłacane, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę kierowcom, diety oraz ryczałty za nocleg na podstawie odrębnych przepisów, stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów?
Czy Wnioskodawca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet w wysokości obowiązującej w danym państwie Unii Europejskiej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?
Czy diety związane ze służbowymi wyjazdami kierowcy właściciela firmy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?
Czy koszt zakupu wycieczki w całości to znaczy zarówno w części poniesionej za klientów jak również za pracowników jest dla Spółki kosztem podatkowym w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?Czy opłata poniesiona za pracownika jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy?
Czy wydatki związane z wypłatą diet pracownikom stanowią w całości koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy, jeśli przekraczają wysokość diet ustalonych w ww. rozporządzeniach?Czy wypłacone diety w części stanowiącej nadwyżkę nad kwotę diet ustalonych w ww. rozporządzeniach są dla pracownika przychodem i stanowią podstawę do wyliczenia składek ZUS i podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie kierowania pojazdami ma prawo do zaliczenia wartości diet z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych do kosztów uzyskania przychodów?
Czy pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowców należą się diety z tytułu podróży służbowych i czy te przychody są wolne od podatku dochodowego?
Czy należność z tytułu wypłaconych dla pracownika świadczącego pracę w charakterze kierowcy z miejscem zatrudnienia określonym jako T. ul. W., gmina S., z tytułu podróży służbowych odbywanych w kraju i za granicą, są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy wyjazdy zawodowych kierowców w trasy poza siedzibę firmy można traktować jako podróż służbową i związku z tym naliczać im diety ( w wysokości podanej w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej)? Następnie czy diety te zwolnione są z podatku dochodowego i składek ZUS?
dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z podróżami służbowymi pracowników - na podstawie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
Czy jeśli miejsce pracy określone jest jako obszar to czy poruszanie się przez pracownika po tym obszraze można uznać za podróż służbową?
Czy wyłączenie wydatków z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych (reprezentacja) dotyczy wydatków na artykuły żywnościowe, gotowe posiłki spożywane w trakcie delegacji służbowych krajowych i zagranicznych (Spółka zwraca koszty faktycznie poniesione na te cele) i organizowanych szkoleń wewnątrz firmy z udziałem prelegentów zewnętrznych